Недостигът на доставките на мед ще се задълбочи през първата половина на следващата година заради ускоряването на икономическия растеж на Китай, което доведе до ръст на потреблението повече от два пъти, предаде Bloomberg.
През първото полугодие търсенето на мед ще надвиши предлагането с 316 000 метрични тона, което е повече и от запасите на Лондонската метална борса, прогнозират от Barclays. През втората половина на годината обаче може да се очаква дефицитът да бъде преодолян.
Според прогнозата на анализаторите в глобален план търсенето ще нарасне с 3,4% до 20,85 млн. тона, а предлагането ще се увеличи с 3,5% до 20,83 млн. тона.
Според International Copper Study Group световното производство на мед изостава значително от потреблението още от 2010 г. С възстановяването на китайската икономика се засилиха и инвестициите в страната, което налага повишаване на доставките.
От Barclays прогнозират, че търсенето на мед в Китай ще нарасне с 5,5% до 8,1 млн. тона заради мащабните планове за инфраструктурно строителство.
От началото на годината цената на медта се е повишила с 2,6% до 7 798 долара за тон, като се очаква до края на годината да достигне 8 300 долара и да продължи да нараства, прогнозират анализатори, анкетирани от информационната агенция.
Очаква се също така Freeport-McMoRan Copper & Gold, най-големият публично търгуван производител, да отчете 44% ръст на нетните приходи догодина заради ръстовете на цената. Анализатори прогнозират, че акциите на компанията ще поскъпнат с 30% през следващите 12 месеца.
Според някои анализатори обаче очакванията за доставките на мед през следващата година са твърде оптимистични. Експерти от Macquarie Group прогнозират, че ръстът на производството няма да бъде повече от 4 процента, което означава, че формирането на значителни излишъци е малко вероятно.