Производството на петрол в Ирак ще се удвои до края на десетилетието, прогнозира Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от FT.
Агенцията предрича освен това бум на въглеводородната индустрия в страната, която в продължение на десетилетия се раздираше от военни конфликти и страдаше от недостатъчно инвестиции.
В свой доклад МАЕ прогнозира, че производството на иракски петрол, което беше приблизително 3 млн. барела дневно през септември, ще нарасне до 4,2 млн. барела на ден през 2015 г. и 6,1 млн. барела на ден през 2020 г.. Очакванията на организацията са до 2035 г. Ирак да добива до 8,3 млн. барела нефт дневно. Правителството в Багдад не успя да приеме законодателството за регул
Фатих Бирол, главен икономист на МАЕ, описа Ирак като „мечта за енергетиката, с големи петролни запаси, благоприятна геология и ниски производствени разходи“.
Бирол подчерта, че агенцията и правителството в Багдад имат различни възгледи за перспективите за производството на черно злато. В знак, че признава предизвикателствата обаче, иракското правителство е поканило представители на МАЕ в страната, за да представят заключенията си.
От края на 2008 г. до началото на 2010 г. Ирак сключи редица договори с няколко големи международни компании, сред които са Royal Dutch Shell, BP, ExxonMobil, Lukoil и китайската CNPC, за разработването на находища от петрол в южната част на страната.
Въпреки, че чуждестранните компании повишиха производството в страната до най-високите нива от три десетилетия, тези петролни полета не са в състояние да отговорят на производствените цели заради правната несигурност и инфраструктурните пречки, предупреждават от МАЕ.
Правителството в Багдад не успя да приеме законодателството за регулациите на въглеводородната индустрия заради разногласията с кюрдския автономен регион за правата и приходите.
Същевременно управляващите в Ирак прогнозираха, че производството на петрол в страната ще надхвърли очакванията на агенцията по енергетика. Зам.-министърът по енергийните въпроси на страната Хюсеин ал-Шахристани посочи, че дневните добиви на черно злато ще бъдат между 9 и 10 млн. барела към 2020 г.
В по-краткосрочен план страната смята да добива 5-6 млн. барела дневно.
Зам.-министърът подчерта, че правителството работи по разрешаването на редица инфраструктурни проблеми, които затрудняват петролната индустрия.