Цената на петрола продължи възходящия си тренд, след като потребителското доверие в САЩ отчете ръст, а ядрената агенция към ООН доказа, че Иран е увеличил производството на обогатен уран, който може да бъде използван за ядрено оръжие, предаде Bloomberg.
Фючърсите на лекия американски суров петрол със срок на доставка месец юли поскъпнаха с 20 цента до 90,86 долара за барел по време на сесията на стоковата борса в Ню Йорк снощи.
Юлските контракти на сорта брент поскъпнаха с 28 цента до 106, 83 долара за барел в Лондон.
Вчера стана ясно, че индексът на Thomson Reuters/University of Michigan, който измерва потребителското доверие в Щатите, се е повишил до 79,3 пункта, което е най-високо ниво от 2007 г.
“Нарастващото потребителско доверие е основният двигател на пазара”, коментира пред агенцията Майкъл Линч, президент на Strategic Energy & Economic Research.
Междувременно инспектори на ООН съобщиха, че Иран почти е удвоил доставките на обогатен уран от февруари насам. Според доклад на Международната агенция за атомна енергия обогатеният уран над 20% може да бъде използван за ядрени бомби.
“Подобни новини подчертават, че ядрените проблеми с Иран остават неразрешени”, коментира Джейсън Шенкер, президент на Prestige Economics LLC.
“Малко вероятно е Техеран да седне лесно и спокойно на масата за преговори и да разкрие информация по ядрената си програма”, допълни той.
Иран, който е вторият производител на суров петрол от Организацията на страните-производителки на петрол (ОПЕК) след Саудитска Арабия, и световните сили се споразумяха следващия месец да се проведе нов кръг преговори по ядрената програма на Техеран. Преговорите ще продължат на 18 и 19 юни в руската столица Москва.
Междувременно еврото регистрира най-голямата си седмична загуба от декември насам. Единната валута пада за пета седмица срещу йената, което е най-дългата серия на загуби от октомври миналата година.
Еврото изтри 2,1% срещу долара на валутните пазари тази седмица до 1,2517 долара. Еврото докосна и нивото от 1,2496 долара за 1 евро – най-ниско ниво на единната валута от юли 2010 г., след като испанската провинция Каталуния поиска финансова помощ от централното правителство в Мадрид.
Единната валута падна и с 1,2% срещу йената до 99,75 йени за 1 евро, като за първи път от февруари еврото пропада под 100 йени.
Инвеститорите се разочароваха от резултатите от срещата на европейските лидери в Брюксел, която се състоя тази седмица. Не бяха обявени нови мерки за преодоляването на кризата в еврозоната, а германският канцлер Ангела Меркел заяви твърдата си позиция срещу емитирането на общи еврооблигации.
Доларовият индекс нарасна с 1,3% до 82,393, след като преди това докосна и нивото от 82,461, най-високо от септември 2010 г. Доларовият индекс отбелязва ръст за четвърта поредна седмица.