Цените на храните в световен мащаб нараснаха през март за трети пореден месец, водени от повишението при зърнените култури и растителните мазнини, съобщиха от Организацията за прехрана и земеделие към ООН (Food and Agriculture Organization – FAO), цитирани от Ройтерс.
Цените на храните достигнаха рекордни върхове през февруари 2011 г. и подхраниха протестите, довели до Арабската пролет. Впоследствие те намаляха, но през януари започнаха отново да се повишават.
Индексът, отразяващ месечната промяна в цените на кошница от зърнени храни, растителни масла, млечни продукти, месо и захар достигна 215,9 пункта през март при 215,4 пункта през февруари, сочат данни на FAO. Индексът на зърнените храни е достигнал 227 пункта, като цената на царевицата расте, подкрепена от слабите запаси и силния пазар на соя, обявиха от организацията.
„Може да се очаква цените да нараснат още в краткосрочен план“, заяви главният икономист и анализатор за зърнените храни на организацията Абдулреза Абасян, преди да бъдат оповестени данните.
От FAO потвърдиха и досегашната си прогноза за 2012 г., че добивът на пшеница в световен мащаб ще се понижи с 1,4% спрямо рекордно високата миналогодишна реколта до 690 млн. метрични тона.
Високите цени на петрола раздухаха инфлационните опасения от началото на годината. „Индексът на цените на хранителните продукти е в изключително висока зависимост от цената на петрола и след като тя нараства, би било трудно цените на храните да не я последват“, заяви Ник Хигинс, анализатор за суровините в Rabobank International.
Цените на енергоносителите се отразяват на производството на торове, както и на разходите, свързани с дистрибуцията на храните и използването на земеделски машини.
„Гледаме на спадовете от четвъртото тримесечие на 2011 г. като на аномалия, свързана повече с разпродажбите заради заплахите от макроикономическата ситуация в Европа, отколкото с икономическите фундаменти в земеделието“, посочи Хигинс.
Американски правителствен доклад от миналата седмица с по-ниски от очакваните оценки на запасите от зърнени храни и свиване на засетите площи със соя и пшеница добави опасения за доставките на зърнени култури в световен мащаб, предизвиквайки ръст на цените по фючърсите за зърнени култури в САЩ и Европа.
Очаква се зърнените култури и соята да са в основата на движението на пазарните цени на храните преди прибирането на новата реколта.
Според Абасян се очакват големи колебания в цените заради климатичните промени в най-големите производители. Той добави, че от САЩ може да дойде и допълнителен пазарен трус, ако част от фермерите решат да засеят по-големи площи със соя, съблазнени от високите цени.
Фючърсите за соя в САЩ регистрираха ръст от около 7% през март, а за първото тримесечие на годината той достига 17%. Причината са опасенията за затягане на доставките заради сушата в Южна Америка и по-малко засети площи в САЩ.
Абасян обаче очаква цените да се понижат през второто полугодие, след като новата реколта намали опасенията на пазара, довеждайки средните цени за годината под рекордните нива от 2011 г.