Цената на петрола започва новата седмица с ръст, като котировките достигнаха най-високите си нива от юли насам. Повод за пазарния оптимизъм дадоха новини, свързани с Европа и Япония, пише Bloomberg.
През уикенда в Италия, която през последните седмици е поставена под силен натиск от пазарите, бе назначен нов премиер, след като бяха приети антикризисните мерки за следващата година. Именно това бе условието на досегашния министър-председател Силвио Берлускони да напусне поста си. На неговото място застава бившият еврокомисар Марио Монти.
Добрата новина от Япония е, че страната е излязла от рецесията, след като е отчела приравнен към годишна основа икономически ръст от 6 на сто. Това бе прието добре от пазарите, тъй като страната е вторият по големина потребител на петрол в Азия след Китай.
В часовете за електронна търговия на борсата в Ню Йорк лекият суров петрол с доставка през декември достигна 99,69 долара за барел, след което котировките се върнаха до нивото си от петък – 98,99 долара за барел.
През миналата седмица черното злато записа ръст от 5 на сто, постигайки най-дългата си позитивна серия от април 2009 година – шест последователни седмици.
Търгуваният в Лондон петрол от сорта брент с доставка през декември поскъпва с 34 цента до 114,50 долара за барел тази сутрин. Срокът за търговия с декемврийски фючърси изтича утре, което прави търговията с януарските контракти по-активна. Те се движат с ръст от 39 цента спрямо вчера до 113,32 долара за барел.
Очакванията на анализаторите са, че лекият суров петрол може да забави поскъпването си и цената да срещне съпротива. Причината е 14-дневния показател на относителната сила на ценовото движение (RSI) е на стойност 69,3. Това, според мнозина анализатори, е навлизане на ниво в свръхизкупеност на пазара, което може да е сигнал за обръщане на посоката.
„При 100 долара за барел има силно ниво на съпротива“, коментира Джонатан Барат от Commodity Broking Services в Сидни. „Смятам, че нивото от 100 долара ще бъде достигнато, след което ще има връщане до 95 долара за барел“, посочва специалистът за Bloomberg.