Цените на петрола продължават да са нестабилни и след силния спад вчера тръгнаха нагоре в отговор на подновени опасения, че ограничените доставки на петрол от Либия ще намалят резервите от суровината на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
По-рано през този месец стана ясно, че износът на суров петрол от Либия е паднал със 79% на месечна база през март заради тежката политическа криза в страната. Либия е страната с най-големи петролни запаси в Африка, въпреки че Нигерия е най-големият износител, пише Bloomberg.
Според анализатори на Morgan Stanley е много вероятно ОПЕК да увеличи производството на петрол заради намаляващите си резерви. От инвестиционната банка прогнозират, че средните цени на сорта брент ще скочат с 20% тази година до 120 долара за барел и ще достигнат 130 долара за барел през 2012 г.
Американският лек суров петрол поевтиня с повече от 2% във вчерашната редовна сесия на фона на страховете, че еврозоната няма да успее да овладее кризата с държавните дългове, засегнала Гърция, Ирландия и Португалия. Това доведе до спад в курса на еврото и увеличи търсенето на щатската валута като по-малко рисков актив.
В предварителната търговия на Нюйоркската петролна борса днес американският лек суров петрол поскъпва с 0,7% до 98,40 долара за барел.
Цената му падна с 2,4% до 97,70 долара за барел в редовната сесия вчера, но остава с 39% над миналогодишните си нива главно заради тревоги, че политическата криза в Близкия изток и Северна Африка ще наруши износа на петрол от региона.
Добиваният в Северно море сорт брент поскъпва също с 0,7% до 110,92 долара за барел днес, след като вчера цената му падна с 2% до 110,10 долара за барел. Брентът е поскъпнал с 55% през последните 12 месеца.
Следващата среща на петролния картел ОПЕК ще се проведе във Виена на 8 юни. Международната агенция по енергетика (МАЕ) посочи миналата седмица, че има „ясна, спешна нужда” от увеличаване доставките на петрол, като загатна, че може да координира увеличаване на предлагането, в случай че ОПЕК не вдигне своето производство през юни.
МАЕ, основана през 1974 г. в отговор на арабската петролна криза, координира енергийната политика на 28 развити икономики. На 19 май експерти на организацията предупредиха, че високите цени на петрола заплашват икономическото възстановяване.
преди 13 години Колко мнооооого политика има в цените на всичко от суровините, през валутните курсове, че да се стигне и до сфератата на услугите! Светът ще излезе от кризата, когато се остави пазара сам да регулира всичко, ноооооо това няма да е скоро. Затова ще затъваме все повече и повече, едни правителства ще печатат хартийки, други ще си държат валутата подценена, трети ще започват измислени държавни "революции" и т.н. и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар