Цената на петрола тръгна нагоре днес, след като миналата седмица претърпя най-силния си седмичен спад от 2008 г. насам.
Барел американски лек суров петрол поскъпва с 1,7% до 98,84 долара за барел в часовете преди редовната сесия на петролната борса в Ню Йорк, след като цената му вървеше надолу предишните пет сесии.
По-високите цени на енергийната суровина бяха подкрепени от подобрените очаквания за световната икономика под влияние на петъчните данни за увеличението на работните места в американската икономика през април.
Освен това петролният министър на Катар Мохамед бин Салех ал-Сада заяви вчера, че състоянието на икономиката в световен план не е толкова лошо, че да оправдае силния спад в цените на петрола през последните дни.
В рамките на миналата седмица американският лек суров петрол поевтиня с 15%, което е най-резкият спад в цената му от декември 2008 г. В рамките на последните 12 месеца цените му обаче са се вдигнали с 29 на сто.
Петролният министър на Катар посочи още, че целта на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е да поддържа стабилни цените на петрола. По неговите думи петролните пазари са добре снабдени и е твърде рано да се коментира дали ОПЕК ще увеличи производството и износа на петрол на следващата си среща на 8 юни.
Страните от петролния картел са източник на 40% от световните доставки на петрол.
Финансови анализатори коментират пред Bloomberg, че реакцията на петролните пазари след данните за заетостта в американската икономика от края на миналата седмица е очаквана. Цената на американския лек суров петрол падна до 97 долара за барел в петък, след като достигна 113 долара за барел, или най-високото си ниво от октомври 2008 г.
Добиваният в Северно море сорт брент се търгува с повишение от 1,3% до 110,58 долара за барел на петролната борса в Лондон днес. Цената на брента се е повишила със 17% през тази година, след като нестабилната обстановка в Близкия Изток и Северна Африка създаде страхове за нарушаване на доставките на петрол от страните в региона.