Цените на златото и петрола се повишиха след обявяването на лихвеното решение на американския Федерален резерв. Тласък на котировките даде неочаквано негативната оценка на американската централна банка относно темповете, с които се възстановява от кризата икономиката на САЩ, съобщава MarketWatch.
Почти през целия ден златото се движеше на негативна територия, но след решението на Фед котировките поеха нагоре и приключиха търговията с ръст от 0,7 на сто спрямо вторник. Цената на затваряне за февруарските фючърси на борсата в Ню Йорк бе 1 333 долара за тройунция.
Във вторник цената на златото падна до най-ниското си ниво от 27 октомври насам.
През нощта златото повиши цената си с 0,8 на сто до 1 344 долара за тройунция.
От началото на годината златото е поевтиняло с около 6 на сто, след като за 2010 година цената на метала се изстреля с 30%, регистрирайки десета поредна година на повишение.
Доларовият индекс, който проследява движението на зелените пари срещу кошница от шест основни валути, отстъпи с 0,25 на сто до 77,82 пункта. Отстъпването на долара по правило се отразява като фактор за поскъпване на благородните метали и останалите стратегически суровини.
Среброто поскъпна с 1,2 на сто до 27,13 долара за тройунция, платината повиши цената си с 0,5 на сто, а паладият добави 2,5 на сто в рамките навчерашната сесия. Днес среброто добавя още 1,6 на сто, а платината поскъпва с 0,8 на сто.
Петролът също поскъпна, прекъсвайки серията от шест поредни отстъпления. Котировките напреднаха с 1,3 на сто до 87,33 долара за барел. През нощта цената на петрола с доставка през март отстъпи с минималните 0,16 на сто до 87,19 долара за барел.
На борсата в Лондон вчера петролът от сорта брент поскъпна с 2,8 на сто до 97,91 долара за барел, реализирайки най-силния си ръст от 1 декември насам. Тази сутрин барел брент струва 97,77 долара, или с 0,15 на сто по-малко.
През последната седмица петролните запаси на САЩ са нараснали с 4,84 млн. барела до о бщо 340,6 млн. барела. Предварителните очаквания на анализаторите бяха за повишение с 1,2 млн. барела.
*Актуално към 8:15 часа