Най-големите енергийни компании в света са обявили за продан свои активи за над 90 млрд. долара през тази година, след като сделките в този пазарен сегмент нараснаха значително през 2010 г, пише Financial Times.
През последните 10 години на пазарите не е имало толкова големи предложения за продажби на активи от петролни компании, отбелязва изданието, като за последните три години обявените за продан активи са възлизали на средно между 30 и 40 млрд. долара годишно.
Разпродажбата на петролни и газови находища според експерти се дължи до голяма степен на опитите на големи петролни компании да се освободят от второстепенните си активи, за да се насочат към нови проекти, най-вече в областта на търсенето и разработването на находища.
Само през последните три месеца на годината са обявени редица продажби на активи, сред които и тези на британската петролна компания BP. Тя продаде част от своите активи, за да може да покрие разходите си за щетите от петролния разлив в Мексиканския залив, причинен от избухването на нейна платформа.
По-рано през тази година новото ръководство на BP обяви, че планира да продаде активи на компанията за 30 млрд. долара, за да посрещне разходите за екологичната катастрофа в Мексиканския залив.
Освен това активи разпродават други петролни гиганти, като американските Exxon Mobil и ConocoPhillips, както и британско-холандската Royal Dutch Shell, в стремежа им да увеличат възвръщаемостта на акциите за своите инвеститори.
Основните купувачи са държавните петролни компании от Китай, следвани от тези в Латинска Америка.