Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е нарушила най-чувствително производствените си квоти от 6 години насам, с което дава знак, че най-големите производители на петрол в света са готови да увеличат продукцията си през следващата година, пише Bloomberg.
През тази година страните от ОПЕК, с изключение на Ирак, са произвеждали средно по 26,78 млн. барела на ден, с което са превишавали квотата си средно с 1,934 млн. барела на ден – най-високото ниво от 2004 г. Цената на суровия петрол се е повишила с 12% през 2010 г., тъй като търсенето се възстановява, а черното злато се търгува на цени от около 90 долара за барел за първи път от две години.
Опциите за покупка на петрол при цена от 100 долара през декември 2011 г. са близо до 5-месечен връх.
Плаващите квоти позволяват на страните от ОПЕК, които доставят около 40% от добития в света петрол, да повишават приходите си, без да променят целите, заложени в началото на финансовата криза. Според анализаторите повишаването на цените може да принуди групата да повиши производствените квоти през следващата година, след като на среща миналата седмица в еквадорската столица Кито те бяха оставени непроменени.
„Определено 100 долара ще бъдат повратна точка“, казва Лео Дролас, директор на Centre for Global Energy Studies. „Ако това продължава, ако зимата наистина е студена, може да видим цени над 100 долара. В даден момент дори Саудитска Арабия ще разбере, че нещо се случва, и ще им се наложи да действат“.
ОПЕК запазва производствена квота от 24,845 млн. барела на ден от декември 2008 г. - най-дългият период, в който квотите са оставали непроменени от 1982 г. насам. Именно тогава квотите са били въведени за първи път. 11-те страни от ОПЕК, които имат квоти през миналия месец, са произвеждали по 26,7 млн. барела на ден, надхвърляйки заложения лимит с 1,9 млн. барела.
Членовете на ОПЕК са Алжир, Ангола, Еквадор, Иран, Кувейт, Либия, Нигерия, Катар, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Венецуела и Ирак, върху чиято продукция не е наложена квота.
Goldman Sachs прогнозира, че суровият петрол ще се търгува средно по 100 долара за барел през 2011 г. и 110 долара за барел през 2012 г. От JPMorgan Chase & Co. предвиждат средна цена от 93 долара за барел през 2011 г. и 120 долара за барел през 2012 г.