IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проблемите със сеитбената кампания в Русия продължават

Повишават се цените на зърното в други големи износители – Украйна и Казахстан, спада износът на пшеница от САЩ

09:46 | 22.09.10 г.
Автор - снимка
Създател
Проблемите със сеитбената кампания в Русия продължават

Проблемите със сеитбената кампания в Русия продължават поради липса на валежи. В началото на седмицата в центъра на вниманието по световните борси се оказа новината от Русия, че пригодни за посевната кампания са около 30% от площите, които имат някаква влагозапасеност. Обикновено засетите площи с есенници значително превишават площите с пролетници, но до 15 септември 2010 г. са засети 58 млн. дка, или 32% от планираните за зимна сеитба 180 млн. дка.

Оптималните срокове за засяване на много места са изтекли. В Русия стартира и кампанията по изкупуването на слънчоглед. Цените са рекордно високи, като нивото им е 750-770 лв./тон.

Предположенията са, че през следващата пролет незасетите с есенници площи ще бъдат засети с пролетници, което ще наруши баланса в световното предлагане - основно на слънчоглед, а в по-малка степен и на царевица, тъй като те ще заемат мястото на пшеницата.

В Украйна до 15 септември са засети 16,5% от есенниците (13,13 млн. дка от общо планираните 79,5 млн. дка) и 71% от рапицата (8,65 млн. дка от общо планираните 12,18 млн. дка). Царевичната реколта в Украйна ще се запази на нива от предходната година – 10,6 млн. тона. Проявеният значителен интерес към експортиране на царевица от Украйна повиши вътрешните цени при производител на нива от 310 лв./тон. Като спирачка на цените е изявление на официалните власти, че правителството ще ограничи и износа на царевица. Експортиращите компании временно са преустановили активната си дейност в страната.

От началото на юли Украйна е експортирала 1,5 млн. тона ечемик. Очаква се още 1 млн. тона да бъдат експортирани до началото на зимата. Запасите от зърно в Украйна към 1 септември 2010 г. са 18,2 млн. тона, което е с 30% по-малко в сравнение с 01 септември 2009 година.

Вътрешните цени на зърното в Казахстан се покачиха през последната седмица с около 25%. Пшеницата достигна нива от 340-365 лв./тон. Котировките за март 2011 г. са на нива от 390 лв./тон. Общата зърнена реколта в страната ще достигне 16 млн. тона, което е понижение с 4 млн. тона спрямо резултатите постигнати през 2009 година.

Проблемите в Русия показват, че в следващия стопански сезон 2011/2012 г. пазарът ще е доминиран отново от американска и френска пшеница. Франция остава единствената страна в ЕС способна да достави конкуренти обеми хлебна пшеница на други страни. Фуражната пшеница в Германия надвишава 50% дял от общото произведено количество, докато в други години обикновено е под 20%.

Очаква се, че в сезон 2010/2011 г. предлагането на рапица да надвиши първоначалните прогнози, които бяха повишени с 1,4% до 64,4 млн. тона. Ръстът обаче ще е по-малък от реализираните 5% повишение през сезон 2009/2010 г.

Износът на американска пшеница през миналата седмица спада на 484 хил. тона, което е 49% от реализирания през предходната седмица и 57% от усредненото ниво за последните 4 седмици. Очакванията бяха за износ в диапазона 850 хил. тона – 1,25 млн. тона. Прокрадват се мнения, че световното търсене на пшеница започва да се успокоява след шока от август свързан със спирането на експорта от страна на Русия. Вчера на борсата в Чикаго цената на меката пшеница беше 410 лв./тон с доставка през декември 2010 година.

В понеделник цената на царевицата с декемврийска доставка беше около 5,13 $/бушел. Растящото търсене на царевица и едновременно снижаване на добивите през годината може да принуди САЩ да прибегне до вътрешните запаси на страната за удовлетворяване на експортното търсене до прибирането на следващата реколта. Не се оправдават очакванията за запазване на обема на царевичната реколта от предходната година. Очаква се добивите в САЩ да спаднат с 50-70 кг. от декар до около 1000 кг./дек. Прогнозите са общата реколта да бъде около 355 млн. тона. Очакванията се, че поскъпването на царевицата допълнително ще повиши котировките на пшеницата.

„Хедж фондове и други големи спекуланти, постепенно, значително увеличиха притока на спекулативен капитал инвестиран в суровини, особено в селскостопанска продукция”, се казва в анализ на Bloomberg. Този факт води до извода, че цените в значителна степен остават нестабилни, като се определят в голяма част от спекулативно търсене. Сред вносителите на зърно все още съществува неспокойство породено от забраната на руския износ, но те постепенно възстановяват запасите и доставките си.

В Париж ноемврийските контракти за хлебна пшеница се понижиха с 3,5 евро до 228,75 евро/тон. Очаква се забавяне на износа на пшеница от ЕС благодарение на засилената конкуренция от страна на износители от Канада и Австралия.

На 15 септември се проведе търг за внос на 295 хил. тона пшеница в Египет. Постигнати са цени от 274 $/тон за американска пшеница, 296 $/тон за канадска пшеница и 306-320 $/тон за френска пшеница. Мароко официално излиза на зърнения пазар с покупки на 1,2 млн. тона мека пшеница до края на годината.

Цената на хлебната пшеницата в Будапеща от следващата реколта с доставка през август 2011 г. е на нива около настоящите – 336 лв./тон, а на фуражната е около 277 лв./тон. Засилва се мнението на търговците, че и догодина Русия ще има проблеми с износа и няма да е водещ износител, което ще поддържа цените в региона на Черно море на сравнително високи нива. Цената на рапицата с доставка август 2011 г. е 700 лв./тон, а на царевицата с доставка декември 2010 г. е 346 лв./тон. Наблюдава се постепенно поскъпване на царевицата успоредно с повишението на цената й на борсата в Чикаго.

В България продължава кампанията по прибиране и изкупуване на реколтата от слънчоглед. За Северна България добивите се задържат в диапазона 200-300 кг./дка, докато цените леко се повишиха до 645 лв./тон в понеделник. В Добруджа добивите са около 300 кг./дка. като цените са около 650 лв./тон. Кампанията по прибиране на царевицата стартира. Предложенията за покупка са за над 300 лв./тон. Подготвят се площите за сеитбата на есенниците – ечемик и пшеница, като прогнозите са тя да се извърши много некачествено при продължаващата липса на валежи. Вероятно ще се засеят около 10 млн. дка. с пшеница, колкото и през предходния сезон, показват източници на Investor.bg.

Производителите трудно ще увеличават площите с маслени култури (слънчоглед и рапица), поради значителното им място в сеитбооборота в момента.

За успокоение на зърнения пазар Европейския съюз е взел решение за продажба на 3 млн. тона от своите резерви. Мнението на експерти е, че поради малките размери на продажбите цените няма да се понижат, но това ще спомогне да се ограничи техния бъдещ ръст.

Официалните власти в Китай обсъждат темата за продължаване вноса на царевица в страната. Въпреки рекордната реколта от царевица в най-населената страна, вътрешните цени не се понижават. Очаква се вносът да надхвърли 1,5 млн. тона. Нарастващото търсене на царевица в страната се поддържа от местните фуражни заводи във връзка с изхранването на домашните животни.

Индия внесе рекордните 1,06 млн. тона растителни масла през август 2010 г. Това е с 64% повече от вноса през същия период на миналата година. Постигнатият резултат е рекорден от 1994 г. до момента. Запасите от растителни масла в страната към края на юли са били 1,38 млн. тона, докато месец по-рано са били 1,22 млн. тона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:41 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още