Централната банка на Швейцария вероятно е натрупала счетоводна загуба от близо 10 млрд. франка (7,5 млрд. евро) от огромните си интервенции, с които институцията опита да спре поскъпването на швейцарската валута.
Пазарните анализатори очакват банката да обяви огромната загуба с доклада си за второто тримесечие на годината, който би трябвало да бъде публикуван в средата на август, предава Financial Times.
За момента икономистите не могат да дадат точна прогноза, тъй като централната банка на страната не разкрива нито кога, нито при какъв курс е била купувана чужда валута през последните месеци.
Според мнението на Мартин Неф, главен анализатор на Credit Suisse, “вероятно загубата ще бъде голяма“, допълва вестникът. Подобно е и мнението на Феликс Брил от Wellershohh&Partners, който очаква „доста значителни загуби“.
Индиректен сигнал за това, че се очакват сериозни загуби, бе даден през миналия месец, когато централната банка направи обратен завой в политиката си и заяви, че спира да се намесва на пазара.
От началото на финансовата криза валутните резерви на Швейцария са нараснали над четири пъти и са достигнали 230 млрд. франка. Само от декември 2009 година насам, те са нараснали със 135 млрд. франка. За този период валутата на страната поскъпна от 1,5 до 1,33 франка за евро.
Поскъпването на местната валута е доста притеснително за износителите от Швейцария, защото заради него тяхната продукция се оскъпява.
Загубата на централната банка пък е обезпокоителна заради нетрадиционния статут на публична компания, който институцията има. Около 61 на сто от нейните акции се държат от регионалните централни банки в различните кантони, а останалите са в ръцете на частни инвеститори.
Освен това активите и позициите на институцията не са изцяло гарантирани от държавата, обясняват от Financial Times.
Към момента една акция от капитала на банката струва 995 швейцарски франка, а според данни на Business Week дивидентната им доходност е 1,51 на сто. Акцията обаче е силно неликвидна, като средният прехвърлен обем е едва около десетина акции дневно.
преди 14 години e не е, много ясно. тук говорим за ПУБЛИЧНА централна банка, дето можеш да си купиш акцийки от борсата в Швейцария отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години kravata_mu, да не мислиш, че ФЕД в САЩ е държавна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години доста изненадващ за мен факт - централна банка, която е публична. интересно наистина как контролират баланса на интересите отговор Сигнализирай за неуместен коментар