Една от шумно прекратените обществени поръчки от управляващите наред с магистрала „Хемус“ бе тази за разширението на пречиствателната станция в курорта „Златни пясъци“.
„Искам пълна прозрачност, да бъде изчистено всякакво съмнение относно публичните пари“ - така обясни решението си за прекратяване на търговете министър-председателят Бойко Борисов.
След това стана ясно, че обявените обществени поръчки са законосъобразни и се наложи да се търсят формални мотиви за прекратяването им.
Например в петък по време на парламентарния контрол строителният министър Лиляна Павлова изтъкна, че търгът за „Хемус“ бил прекратен, защото няма пари за магистралата в оперативна програма „Региони в растеж“.
Въпреки това Пътната агенция, която наследява проекта от почти закритата Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти“, ще строи аутобана на четири етапа. Пари в оперативната програма за целта естествено няма как да се появят.
Що се отнася до пречиствателната станция в „Златни пясъци“, там нямаше коментар защо се прекратява точно този търг. В обявената миналата година обществена поръчка беше предвидено строителството да струва точно 24 487 642 лв. без ДДС. Абсолютно същата е и цената в обявената наново поръчка – 24 487 642 лв. без ДДС, които трябва да дойдат от Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) 2014 – 2020.
Никаква промяна няма и при обявените критерии за оценка на офертите - икономически най-изгодна оферта с оглед на консумация на енергия, на реагенти и предлагана цена. Еднакъв е и обемът на строителните дейности.
И вероятно няма как да бъде иначе, защото явно проектът е същият.
А сроковете за строителство, финансирано по оперативната програма, текат и България все още рискува да загуби част от евросредствата за води, тъй като не е изпълнила важно условие на Брюксел – приключването на водната реформа.
В предишния период „замразяването“ на програма „Околна среда“ заради нередности при търговете забави много работата по големи инфраструктурни проекти и после строителството трябва да приключва в инфарктни темпове.
Ако сега се тръгне към ново проектиране и после нови търгове за строителство и надзор, това със сигурност би удължило безкрайно приключването на работата по пречиствателната станция.
Ето я и формалната причина за прекратяването на търга за строителство: „констатирано е разминаване в изискването за минимално съдържание на сухо вещество в изгнилата утайка в отделните документи“, а „изискването за минимално съдържание на сухо вещество в утайката пряко влияе на разхода на реагент за обезводняване“.
Продължаваме да търсим причината за спирането на този търг, но според думите на премиера отпреди няколко дни „картел при обществените поръчки в строителството не може да се докаже“. Институцията, която се занимава с картели, е друга, но там сега на дневен ред е смяната на ръководството.
Едно е сигурно - като се гледат документите на новия и на стария търг – няма никаква разлика между двата, освен поредното забавяне на сроковете за строителство, финансирано с евросредства.
Междувременно от община Варна изпратиха позиция по повторното обявяване на търга и заявиха, че причината за прекратяването на първата процедура категорично не е формална.
„Повторното обявяване на откритите процедури за възлагане на обществена поръчка с предмет „Инженеринг – реконструкция, модернизация и разширение на ПСОВ- к.к.Златни пясъци“ е с цел да се отстранят разминаванията в изискванията за минимално съдържание на сухо вещество в утайката в отделните документи. Това изискване пряко влияе на единия от критериите, които възложителят е заложил като показател в методиката за оценка и прави невъзможно нейното прилагане“, казват от общината.
В позицията се казва още, че „посочените разминавания в изискванията не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена процедурата на 18 декември 2015 г. След отстраняване на допуснатите разминавания и несъответствия, процедурата е обявена отново на 15 март 2016 г.“, информират от общината.
*Новината е допълнена в 17.24 ч. с позицията на община Варна.