Независимо от тази подробност обаче, за половингодишното си съществуване BitCoin GBL привлече близо 1 000 инвеститори от Хонконг с вложения на обща стойност над $4,1 млн. долара. От септември компанията започна да емитира и акции, въпреки че не беше получила лиценз за предоставяне на платежни услуги.
В края на октомври дружеството внезапно изчезна от интернет, като всичките му публични адреси се оказаха фалшиви. Досега няма данни за собствениците на борсата и за съдбата на вложенията, направени в нея.
Друга крупна измама с биткойни бе извършена съвсем наскоро в oнлайн магазина за нелегални стоки и услуги Sheep Marketplace, явяващ се основен конкурент на затворения от ФБР преди месеци Silk Road. Пробив в сигурността на Sheep Marketplace позволи неправомерното източване на 5 400 биткойна с приблизителна стойност около 6 млн. долара. След този инцидент електронният магазин изчезна безследно от глобалната мрежа, като няма данни каква част от намиралите се в обръщение по онова време 96 000 на стойност около 100 млн. долара са върнати на притежателите им.
Цитираните измами поставят актуалния въпрос за доверието в безналичните плащания, каквито в частност са плащанията чрез биткойни. Първоначално хората са се разплащали чрез проста размяна на стоки и услуги (бартер) или чрез определени скъпоценни активи, чието количество е ограничено и поради това има висока стойност (раковини, благороден метал и други). Впоследствие се появяват парите в брой, които първоначално представляват обикновени разписки за депозирани количества скъпоценен актив, а на следващ етап придобиват днешния вид на банкнотите.
Появата на парите въвежда необходимостта от доверие – доверието в това, че срещу разписката (или банкнотата), която сама по себе си не струва нищо, ще бъде получена действителна стойност.
Обезпечаването на банкнотата „със злато и всички активи на банката“ е начин хората да бъдат накарани да вярват на парите и да ги разменят срещу реални стоки и услуги. Постепенно обаче златното обезпечение придобива все по-фиктивен характер и накрая напълно изчезва от банкнотите (днес не можете да представите своите банкноти в банката и да изискате срещу тях да ви бъде измерено следващото се количество злато), а накрая започват да изчезват дори и самите банкноти: появяват се т.нар. безналични плащания, извършвани чрез електронни пари.
Използването на кредитни и дебитни карти предполага доверие в банковата система, която поддържа електронни записи на сметките на вложителите и ги оторизира да извършват транзакции със записаните в сметките им стойности. Без такова доверие съществуването на банките не би било мислимо и финансовата система би се сринала за часове, а хората биха се върнали към най-старите налични форми на бартерно разплащане с реални стоки и услуги.
За да може да се гарантира доверие в електронните пари и безналичните разплащания, държавите създават системи от законодателства, които поставят редица изисквания към доставчиците на платежни услуги – банки, платежни институции и дружества за електронни пари. Редица изисквания се поставят и към поддържаните от доставчиците платежни системи и към осъществяваните от тях платежни услуги.
преди 10 години Та какво ви е мнението, г-да Адвокати? Така и не се разбра. Може или не може?Да възникне всичко може, но да просъществува без проблем НЕ! Заменете в заглавието израза "интернет валута" с "финансова пирамида" и ще получите верния отговор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Та какво ви е мнението, г-да Адвокати? Така и не се разбра. Може или не може?Да възникне всичко може, но да просъществува без проблем НЕ! Заменете в заглавието израза "интернет валута" с "финансова пирамида" и ще получите верния отговор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години валута - моженезависима - не отговор Сигнализирай за неуместен коментар