Като основен търговски партньор на родния бизнес в Европа вече направиха занижени прогнози за състоянието на стопанството през 2014 г. Това не бе коментирано от управляващите. Брутният продукт на държавите, спадащи към еврозоната, през 2014 г. ще нарасне с 1,1%. През май прогнозата бе за ръст от 1,2%. Безработицата през 2014 г. ще достигне 12,2 %. През май прогнозата беше за 12,1%. Следващата година се очертава като годината с най-висока средна безработица в държавите, спадащи към еврозоната, от въвеждането на общата валута.
Още ли сте с летните си дрехи?
През 2013 г. въпросните държави ще отбележат свиване на брутния продукт с 0,4%, като за 2012 г. БВП спадна с 0,7%. От 1999 г. насам за първи път сме свидетели на свиването на БВП през две последователни години в държавите, които използват еврото като платежно средство.
През 2014 г. еврозоната ще излезе от рецесия, но не можем да говорим за повече от крехък растеж. Защо ли? 99% от бизнеса е в ръцете на малките и средните предприятия. Две трети от заетостта е концентрирана в тези фирми. Без банково кредитиране реално погледнато тези фирми са обречени на изключително трудно съществуване.
Според в. „Уолстрийт джърнал“ кредитите към малките и средните предприятия са се свили с 2,1% през октомври 2013 г. спрямо същия период за 2012 г. Най-трагично е кредитирането в Испания, където имаме спад с 10%.
Изключително важно е да се знае, че ръстът в банковото кредитиране е видим три-четири тримесечия след възстановяването на икономиката, а същевременно нейното възстановяване е трудно без такова. Факт! Този пример е показателен и за родното стопанство. Има ли някой, който да не може да си обясни спада в размера на кредитните портфейли при българските банки?
Кредитите са трудно достъпни в момента, което означава плахи прогнози за икономически растеж, включително и в България. Косвена причина за намаленото банково кредитиране може да се търси и в проявяващата се тенденция на консолидиране на банковия сектор на Стария континент, което е съпроводено със закриването на множество клонове.
Друга такава е липсата на справедлива правна система, което не позволява на банките да реализират обезпеченията по отпуснатите кредити, когато станат лоши.
Според експертите световната икономика е наситена с примери, в които политиците са наложили различни форми на субсидиране на даден отрасъл, което е довело до грешно ценообразуване и лавина от лоши кредити
Правителствата трябва да се фокусират единствено върху премахване на структурните проблеми за нормалното функциониране на малките и средните предприятия. Пазарите сами ще предложат решенията на проблемите.
През 2014 г. Европа ще бъде икономически разделена. Икономиките на Германия, Белгия, Естония и Ирландия ще реализират стабилен икономически растеж. Испания, Гърция, Италия и Португалия ще продължават стопанското си вегетиране. Франция, като втора икономическа сила в Европа, намали очакванията си за растеж през 2014 г. от 1,1 на 0,9%. Европейската комисия даде глътка въздух на френското правителство да намали дефицита си под 3% от БВП. За 2013 г. той ще бъде 4,1% на база предварителни разчети.
Ако можем да говорим за истински икономически растеж в еврозоната, то очакванията на Европейската комисия са това да се случи през 2015 г. Прогнозата за икономически растеж тогава е за 1,7%. Икономистите считат, че тогава няма да има нито една страна с контрактираща икономика.
Заложеният ръст от 1,8% на българската икономика е нереалистичен. Надявам се да бъда приятно изненадан, но се съмнявам. Причината е единствено и само икономическото състояние в Стара Европа. Да, но за разлика от родните политици, когато се говори за икономика, там думата имат експертите. Тук всяка една сериозна икономическа тема се е изродила в поредния политически лозунг. За справка – хаосът в енергетиката, но това е друга тема.
Прогнозата ми за 2014 г. е, че през цялата година за родния бизнес ще бъде едно типично есенно време. Ще станем свидетели на продължителни дъждове, ниски температури и плахи слънчеви лъчи. Затова, обличайте се дебело, за да не настинете.
Ако и Вие имате позиция за икономиката и бюджета на България, изпратете ни я на info@investor.bg и ние ще я представим на читателите. Един от вас ще получи като награда новата книга на Насим Талеб "Антикрехкост". Очакваме ви!
преди 11 години За да нарастне и заплатата с 5% както икономиката, въпросния обикновен човек трябва да задели примерно 5% от годишния си доход за образование. Естествено, че не е задължително когато икономиката расте да растат ВСИЧКИ доходи. Растат само доходите на заетите в тези сектори, кото растат. Едни професии ще изчезват, други ще се появяват. Това е естествен процес. В IT сектора има глад за хора, ама няма качествено предлагане. Абе ще са добре тези, които се образоват цял живот. А баба ми колко беше добре като продаваше плетени на две куки чорапи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Излиза че повечето икономисти и политици са коне с капаци! Дай им само "кухи" числа да подхвърлят наляво и надясно...... Когато говорим за икономически растеж не ли редно да гледаме и какво се случва със стандарта и качеството на живот, със заплатите, със приходите, и като цяло със общото състояние и благоденствие на нацията?? Защото сам по себе си разтежа на икономиката нищо не значи? Какво го топли обикновения човек от народа че икономиката била нараснала примерно със 5%, като неговата заплата не е мръднала, а в същото време цените не спират да растат! Защото точно това е един от "феномените" на 21 век - икономиката нараства а хората обедняват(покупателната им способност не мръдва и дори спада). Другия "феномен" е че икономиката нараства а почти не се създават нови работни места. Точно обратното безработицата расте! И нещо друго, като премахнем от сметката секторите на услугите търговията и финансите се оказва че ние почти нямаме икономика а едно преливане от пусто в празно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Браво и на трите коментара. Пичовете от форума са по в час от експерта дето го е казал това. 2014 няма да са цветя и рози но ще усетим малко раздвижване. Икономиката ни е скачен съд с световната отдавна, няма как там да почнат да мърдат а ние да се гърчим в предсмъртни конвулсии. Силно се надявам в края на 2014 на база изпълнението на бюджета да кажат че всъщност бил песимистичен :) Че ми писна да гледам тези измъчени физиономии по улиците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Браво и на трите коментара. Пичовете от форума са по в час от експерта дето го е казал това. 2014 няма да са цветя и рози но ще усетим малко раздвижване. Икономиката ни е скачен съд с световната отдавна, няма как там да почнат да мърдат а ние да се гърчим в предсмъртни конвулсии. Силно се надявам в края на 2014 на база изпълнението на бюджета да кажат че всъщност бил песимистичен :) Че ми писна да гледам тези измъчени физиономии по улиците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз гледам реално на нещата. И съм с positive expectation. Защото и на запад вече тръгва, и тук ще тръгне. Батя, хубаво е да има такива статии. Когато и тези почнат да пишат колко е добре, тогава бих се притеснил... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Много точно казано за "облъчването", но и розовите очила при такава реалност не са полезни. Думата е ОБЕКТИВНОСТ. За да се взимат правилни решения. НО, кой ли има интерес от това. Иначе и аз "слагам каската" :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Типичното БГ черногледство!Не проумяхте ли че така нито ставаме по-богати, нито по-щастливи... нищо позитивно! Само намръщени муцуни и свъсени вежди!Е, аз избирам да живея различно и масовия негативизъм не успява да ме облъчи достатъчно! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар