Проактивните хора имат силно изразена потребност от стремеж и развитие. Това са хората, които имат нужда от себедоказване и постоянно надграждане на знанията и уменията си. Това са хората, които търсят начини да извлекат полза от всяка ситуация, не в смисъла на облагодетелстване за сметка на някой друг, а в смисъла на това да станат по-добри.
Те търсят житейски уроци навсякъде около себе си, търсят учители сред хората над и под тях в професионалната йерархия. Това са хората, които няма да търсят причини защо университетите в България не дават образованието, от което се нуждае бизнеса и икономиката, а ще намерят начин чрез това, което се предлага, да придобият такова образование, което им е необходимо и няма да спират да се обучават.
А нима днешното време и светът около нас не изисква именно това?
Ценни за бизнеса са проактивните хора именно поради тази своя потребност. Те биха се справили добре и в среда, която не им осигурява непрестанна подкрепа - която не ги обезпечава финансово с обученията, които биха искали да посещават всеки месец, не им дава достъп до всички ресурси, които биха помогнали за пълното им развитите. Защото тези хора ще търсят начин, и то проактивно.
В условия на криза, когато компаниите търсят начини за ефективно продуциране с минимални разходи и се обръщат към съкращение на човешкия ресурс като лесна за приложение сратегия, тези хора запазват стойността и цената си. Причината е отново в тяхната потребност да се развиват, независимо от условията. Те няма да се спрат пред икономическите пречки, а ще намерят или изградят нов начин, който да им позволява да бъдат ефективни в новосъздадените условия.
Проактивните хора действат, а говорят по-малко, защото знаят, че действията говорят повече и много по-силно от думите. Те са ценни, защото след 20 години те ще бъдат също толкова търсещи и уменията им ще отговарят на средата, която се създава и се променя постоянно.
Информационното технологично общество на 21-ви век има нужда от повече хора с потребност за усъвършенстване, за да върви напред. Другите изостават, ако днес са добри специалисти, то след 10 години ще се окажат с 20 години назад във времето.
Призовавам ви да не спирате да търсите, събудете потребностите си за растеж и развитие. И действайте. Така единствено ще станете ценен кадър на пазара на труда в днешните икономически и технологични условия, където дори и хората все по-често се превръщат в бързооборотни стоки и незаменимите са на изчерпване без изглед за нова партида.
преди 11 години За пореден път чета статия за това, как за да успеем трябва да сме проактивни и за пореден път ще дам мнението си по въпроса - не можем всички да сме проактивни, активни, предприемчиви, находчиви и тям подобни. Просот няма как да стане! Хората са различни и повечето от нас са инертни, неинициативни, некреативни и тям подобни. Хората не искат много, но искат достатъчно. Ако питате, повечето от нас ще отговорят - трябва им доход с който да си покриват режийните и да си позволят някоя и друга по-луксозна покупка, дали ще е телевизор, почивка, компютър и т.н. Което в крайна сметка, като изчислим, ще се получи около 2000лв чист доход на човек. А това са едни мижави 1000 евра! Айде брутно да го кажем - 1500евра. И това толкова много ли е? За мен не е. Никак даже. А колкото до по-малката част от нас, които искат повече - нека те да са проактивни. Защото нормално е, в нормалните държави, да получаваш доход в рамките на горепосочния. И всички непроактивни хора, могат да разчитат на това! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Само да попитам, какво всъщност означава проактивен?"Означава досаден натегач. Поне в повечето случаи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Може да ти помогне да поставиш проактивен в контекста на реактивен и пасивен.Проактивните инициират неща, реактивните реагират на средата си, а пасивните просто я възприемат без да реагират. Предимството да инициираш е, че ти правиш първия ход - нещо като белите фигури при шаха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Само да попитам, какво всъщност означава проактивен? Нещо като професионално активен или пак активен, ама по друг начин? отговор Сигнализирай за неуместен коментар