IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо трябва да се радваме, че не сме член на еврозоната - втора част

Дискусията на ИПИ по ефективността на мерките за противодействие на кризата и реформите във валутния съюз продължава

16:52 | 04.01.13 г. 10
 Защо трябва да се радваме, че не сме член на еврозоната - втора част


3/ Фонд за изкупуване/прехвърляне на дългове (redemption fund)

От комюникето не става много ясно как точно ще работи този фонд; единственото, което се подразбира от текста, е, че към него ще се прехвърлят дългове на закъсали страни срещу твърд ангажимент (т.е. програма) за реформи.

Още едно изключително опасно предложение – може би вече не е нужно да споменаваме, че и този фонд, ако започне да работи, ще създаде огромен морален риск. Страните в еврозоната вместо да се стремят да намалят разходите си, да погасят старите си дългове и да не взимат нови, спокойно ще продължат да взимат заеми. Защото дори и да достигнат неустойчиви нива на дълга, ще имат на разположение този фонд, на който ще могат да прехвърлят дълговете си срещу скромната цена от „ангажимент за реформи”.

Фалитът по този начин изобщо се изключва като опция, което пък автоматично отваря вратата за недисциплинирано поведение от страна на правителствата.

4/ Последното предложение не е ново; то предвижда емитирането на общи европейски облигации (краткосрочни, със срочност от 1-2 години).

Аргументацията на ЕК е, че пред-кризисният период на ниски лихви за всички страни в еврозоната е отминал и сега някои страни трябва да заемат на доста по-високи лихвени нива. Очевидно на ЕК много ѝ се иска да върне доброто старо време, но това, което пропуска, е, че пазарите имат добра причина да заемат средства на някои страни по-скъпо. Тази причина се нарича кредитен риск и е един от фундаментите на кредитния пазар въобще. 

Емитирането на общи облигации би бил още един фактор за морален риск, т.е. страните с по-големи дългове ще бъдат насърчавани да взимат нови и нови заеми, защото това няма да им струва толкова скъпо, колкото предполагат техните т.нар. фундаментали. В крайна сметка едни такива облигации само ще спомогнат за увеличаване на дълговото бреме в еврозоната, като сметката, която ще се плаща от финансово отговорните и здрави страни, би могла да нарасне неимоверно и да повлече и тях в пропастта.

Ако трябва да обобщим, предложенията за „реформа” на еврозоната в средносрочен план не се различават особено от краткосрочните мерки – засилват моралния риск и създават предпоставки за увеличаване на дълговото бреме, вместо за неговото намаление. Предвид техния по-голям мащаб и „размах”, обаче, те са значително по-опасни.  

Какво е вашето мнение? Трябва ли България да бъде част от еврозоната и опасни ли са мерките, които се предлагат във валутния съюз за борба с кризата? Очакваме позициите ви на info@investor.bg!
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:18 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
орк
преди 11 години
Очевидно автора не си е направил труда да се запознае с историята на ЕС и е чел предимно англосаксонски вестници. Тези рискове, за които говори не са в средносрочен а необозримо дългосрочен план (имам предвид бюджетния контрол). Прилагането на т.нар, conferal няма как да стане в тази рамка, а законодателство за синхронизиране на бюджетните процедури може да бъде само в рамките на Договора от Масстрихт и адаптацията му от миналата година. Т.е. прилагане на общи принципи, които ще направят цялата зона много по-устойчива и затова по-добро място за живеене. Пример за такава синхронизация е ДДСто. Освен това е неизбежно издаването на европейски облигации. Дори и сега ЕК използва такива механизми за финансиране (Козлодуй има един такъв заем на около 2%). По-скоро трябва да се ограничи полето за разходване на финансирането.С две думи не е необходимо да се напъваме да обясняваме колко е рисковано държаво-образуването. Ако пък е толкова голям риск да вземем да се направим на туареги и всеки з
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
m_vladimirov
преди 11 години
Лека полека разсъждавайки в този план идваме до основния въпрос " Защо въобще трябва да влизаме в еврозоната"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Е коментара ми беше съркастичен:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
driverf1
преди 11 години
Да,да,чакай лихва 3-4%...:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
SEBULBA
преди 11 години
Факт е, че ако бяхме в Еврозоната, банките ни щяха да черпят евтин ресурс на 1-2 % лихва от общата еврокаца, и съответно кредитите щяха да са на нива от порядъка на 3-4%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
deant
преди 11 години
Не знам кой е автора за да дава оценка кое е морално и кое не. Истини много, но важи само тази наложена от по-силния. Докато в ЕЗ хората си живеята охолно по време на криза подкрепяни от нещо на което едни викат дълг, и това статутково се запази, значи истината е тази и ние НЕ сме по добре от това, че не сме в ЕЗ. Ако бяхме вътре,щедро щяхме да си финансираме дупките в бюджета с прясно евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още