IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трябва да се признават разходите и на физическите лица, не само на фирмите

По този начин колкото повече пари под формата на разходи един човек "влива" в икономиката, толкова по-малко пари ще взима държавата от него, казва Данаил Петров

16:00 | 19.10.12 г. 3
Автор - снимка
Редактор
Трябва да се признават разходите и на физическите лица, не само на фирмите

Смятам, че прогресивен данък няма да увеличи конкурентоспособността на населението, нито ще извади повече пари от джобовете на "богатите", заявява Данаил Петров в писмо до редакцията на Investor.bg по повод статията Плоският данък е реално прогресивен в ущърб на бедните.

"По-скоро унас трябва да се въведе практиката за признаване на разходи на физически лица, в т.ч. битови и режийни разходи, МДТ, преки разходи за живот - телефония, интернет, наем, градски транспорт и др., смята Петров.

По този начин, реално, колкото повече пари под формата на разходи един човек "влива" в икономиката, толкова по-малко пари взима държавата от него. Респективно, ако печелиш 1 000 единици, а преките разходи за живот са 100 единици и останалите 900 са депозирани в банка - всеки месец плащаш данъци.

В Германия, доколкото съм запознат, има близо 40% корпоративен данък върху печалби над 5 млн. евро. Ето как може да се взимат пари от истински богатите и как да се стимулира те да харчат парите вътре в икономиката, с цел да увеличат разходите си и респективно намалят данъци", е мнението на Петров.

"Законодателят трябва да изчисти данъчната терминология и вместо да се говори за печалба, приходи, доходи, даже пасивни доходи, да се говори само за едно - печалба. Това ще направи безпредметни спекулациите като тази статия, защото ще доведе до облагането само на нетен доход или печалба - както искате го наречете", споделя и коментаторът Спящият бик в коментар под въпросната статия. 

В обобщение, физическите лица плащат 10% данък на база приходите, докато фирмите на база 10% от печалбата (разликата между приходи и разходи), което е явна неравнопоставеност. Единствените фирми, чиито приходи са обложени с данък са застрахователите (без животозастрахователите), където приходите от застраховки се облагат с 2%.

Какво мислите за данъка върху лихвите? Какво трябва да се промени в подоходното облагане според вас? Очакваме позицията ви на info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 1
balkando
преди 11 години
Хубаво предложение. Ако се признават разходнооправдателни документи за покупки на стоност над 50 или 100 лв например, икономиката ще известлее защото всеки ще иска касова бележка и фактура при покупка. Вместо да се намалява ДДС-то за лекарства, учебници, книги, туризъм, може просто тези разходи да се признават на 100%, както и битови сметки, за храна, вноски по заеми. Останалите да се признават на 20 или 50%, а например за алкохол, цигари, заведения, бижута, коли, самолети, яхти - да не се признават. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 1
Инвестиращ
преди 11 години
Не е необходимо да водят задължително счетоводство. Достатъчно е желаещите да си събират определени документи, които да прилагат към годишната данъчна декларация. Т.е. не е необходимо и да съхраняват документи за 5 години. Между впрочем това е практика в някои страни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 11 години
Това директно означава физическите лица или да бъдат задължени да водят счетоводство за да могат да доказват разходите си, както и да съхраняват документи доказващи ги 5 г. или да се въведе инструмента на т.н. необходимо присъщи разходи за всички лица не само за свободните професии както е в момента . Вобще в темата за признаване на разходите на физическите лица има много повече въпроси отколкото отговори .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още