IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пазарен принцип и свободна конкуренция – магическото хапче за здравната система

Политиките, насочени към ограничаване на права и налагане на ограничения са тотално сбъркани, пише блогърът Sanchopansa

09:00 | 20.08.12 г. 7
Пазарен принцип и свободна конкуренция – магическото хапче за здравната система

Дебатът за неплащането на здравни вноски се точи с години. Едни не намират стимул да внасят, други просто се възползват от вноските на останалите. Днес ви представяме мнението на блогъра Sanchopansa


Здравноосигурителната система и системата на здравеопазването за взаимосвързани. Голяма част от проблемите на здравеопазването са свързани със здравноосигурителната система и обратно.

Нежеланието на голяма част от хората да участват в здравноосигурителната система е свързано с недъзите на системата на здравеопазването, а недъзите в системата на здравеопазването са свързани пряко или косвено с нейното така наречено недофинансиране.

Дали обаче в действителност системата е недофинансирана? От една страна бюджетът за  здравеопазване е 4% от БВП на страната, което прави около 3,2 млрд. лв. Това е най-ниският процент в ЕС. По данни на Евростат тези средства са близо 7 пъти по-малко от този, отделяни от страни като Германия, Франция, Белгия и Холандия.

Очевидно при това положение качествено здравеопазване на европейско ниво в България не може да съществува. От друга страна медицинските услуги намират своята пресечна точка на търсене и предлагане на ниво, по-високо от предвиденото от държавата.

Разликата се покрива от некоректни, а често и незаконни практики. Различни източници посочват, че размерът на допълнителните плащания е близо още 2 милиарда лева. С други думи можем да твърдим, че за здравеопазване в България се дават минимум 5,2 милиарда лева, без да броим средствата отделяни за хранителни добавки, козметични процедури, врачки, баячки и народни лечители (дори и да ви се струва несериозно, поговорете с някой лекар за да разберете, че това е пазар, който не бива да се пренебрегва).

Здравно неосигурени в България са между 0,9 и 1,9 милиона души (изглежда по-точна сметка не е по силите на българските институции). Голяма част от здравноосигурените пък са такива само на хартия – осигуряват се на минимални доходи.

Причината е, че първо хората не са доволни от качеството на услугата (ако въобще могат да я ползват) и второ, че те са наясно за нуждата от нерегламентирани плащания в последствие.

Усилията на министър Атанасова са насочени главно в посока към ограничаване на тези плащания, ограничаване на надписването на здравни услуги и налагане на всевъзможни глоби на болниците и общопрактикуващите лекари. Всички тези усилия са в неправилна посока, тъй като при стриктно спазване на правилата, лекарите би трябвало да живеят с доходи, с които не биха могли да посрещнат ежедневните си нужди, камо ли да имат семейство и деца, а лекарите във всяко развито общество са едни от най-заможните хора, нали така?

Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 1
edimi
преди 11 години
Един анекдот тази посока"*** питало баща си-тате,какво е демокрация?-това е когато белите работят а ние *** получаваме помощи и се ползваме от всички благини,без нищо да правим-отвърнал "бащата"-ами те не се ли сърдят белите-попитало ***-сърдят се,ама това вече е расизъм"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
Императорът
преди 11 години
4 - не слагай пенсионерите на един кантар с *** и малките им. С трудът на пенсионерите са построени тия болници - и те трябва да получават спонсорирана от държавата здравна помощ, докато гнусотняците и *** им са просто едни кърлежи - който ного ги обича - да събира пари за лечението им в благотворителни акции - аз не желая да участвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
edimi
преди 11 години
Обективно описана ситуация. Посоката е вярна. Да "пазарни" принципи и нека я наречем "лоялна" конкуренция в БГ е трудна. Но при ЯСНИ правила, би се получило. Така или иначе "социални" и сега се удържат от работещите/разните му там фондове ПКБ, и прочие/. А здравните осигуровки при обезщетения за безработица се покриват ясно от къде. Наистина рязката промяна към лични партиди ще е трудна, НО в разумен срок и при ясни правила за здравните осигурители/частни и държавни/ трябва НЕИЗБЕЖНО да се направи. Иначе, сега пишещите тук ще изпаднем в същата ситуация като седящите в очакване пенсионери и болни пред кабинетите в недалечно бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
hellwitch
преди 11 години
И в тази статия предложението описва крайния етап, когато вече всичко е розово.Схемата си е супер според мен само дето междувременно 2+ милиона пенсионери и половин милион деца(половината от тях *** ) изпадат извън всякаква здравна помощ. А това е ситуация водеща меко казано до революция поради една или друга причина.Личното ми мнение, е че осигуровките трябва да се запазят каквито са, като личните партиди да станат малък, постепенно нарастващ процент от тях. Съответно НЗОК и държавните вноски да осигуряват все по стеснен кръг от медицински услуги, но при повишаване на тяхното качество. А личните партиди(например 10% от вноската първоначално до към 50% от нея след 5-10г.) да станат обект на пазара (частни фондове и медицински услуги). Факт е в момента, че пред кабинет се чака по 2-3ч което е неприемливо за работещ човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
optional
преди 11 години
важното е, че е стартиран дебат. засега само тук, но вярвам, че достатъчно хора четат този сайт и могат да се замислят.поздрави за инициативата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
bgMan
преди 11 години
Все още в България няма нито пазарен принцип нито свободна конкуренция.Така че тва магическото ако е помогнало някъде другаде тука е поредното нещо, което няма да проработи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
Императорът
преди 11 години
Добро мнение - само че отде парите за това "социално здравеопазване"? - Пак ние ще го плащаме, а после, ако се разболеем, ще си цакаме наново.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още