IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция няма бъдеще в еврозоната

Вотът на гърците ясно показва, че те са против антикризисните мерки налагани отвън, успехът на страната минава през девалвация, смята Атанас Малаков

11:44 | 11.05.12 г. 10
Гърция няма бъдеще в еврозоната

Дискусията за бъдещето на еврозоната отново излезе на дневен ред след изборните резултати в Гърция. Настроенията в страната бушуват, като все по-голяма сила набира официалната съпротива срещу поетите в замяна на спасителните кредити ангажименти. Това поставя членството на Гърция на карта.

Обърнахме се към вас, читателите на Investor.bg, за да разберем какви са очакванията ви за съдбата на валутния съюз и южните ни съседи. Като част от нашата дискусия ви представихме мненията на Добри Божилов, Павел Бандилов и Владимир Бакърджиев. Днес е ред на Атанас Малаков*.


Гърците наказаха с вота си консерваторите от Нова Деморация и социалистите от ПАСОК, които доминираха политическия живот в Гърция в продължение на десетилетия и които се обявиха за спазването на спасителния план, наложен от ЕС и МВФ. Вотът на гърците ясно показва, че те са против антикризисните мерки налагани отвън. Ето защо единствената алтернатива за Гърция в момента е излизане от еврозоната.

За да стане гръцката икономика конкурентоспособна, най-напред трябва да бъдат намалени заплатите, както в частния, така и в държавния сектор. Това обаче ще стане много трудно поради наличието на силни профсъюзи.

Ще излезе ли Гърция от еврозоната?

Да
Не
Не мога да преценя
Общо 3765 гласа
От друга страна нито един политик или политическа партия не е в състояние да направи това по административен или насилствен начин. Единствено и само чрез пазарния механизъм може да се намалят реалните заплати в Гърция.

Това може да стане по естествен път чрез инфлацията и девалвацията на националната валута. В резултат на това ще се увеличат производителността и конкурентоспособността на гръцката икономика. Освен това гръцките експортни стоки ще станат по-евтини в чужбина и това ще стимулира износа. Обратно вносът ще намалее, тъй като ще стане по-скъп. Това ще се отрази положително на търговския баланс.

Излизането от еврозоната върви ръка за ръка и със значително намаляване на държавния дълг. Това ще стане чрез неговото преструктуриране, както и чрез обезценяването на националната валута. Възможно е и обявяването на фалит и спиране на плащанията по държавния дълг.

И все пак въвеждането на драхмата като платежно средство ще бъде съпътствано с големи трудности, тъй като всеки ще очаква нейното постоянно обезценяване. Поради това се очаква огромен отлив на евро от Гърция към други държави. Ето защо трябва да се въведе някакъв контрол при изнасянето на евро от Гърция.

Това обаче противоречи на регулациите на ЕС и трябва да се търси някакъв компромисен вариант. Въпросът за напускане на Гърция на ЕС в момента не стои на дневен ред.

Отливът на капитали може да доведе и до банкова криза на ликвидността. Освен това обявяването на фалит на Гърция ще доведе до декапитализация на гръцките банки, които държат държавни облигации. Ето защо банковата криза в Гърция е не просто неизбежна, но и необходима. Поради това трябва да се потърси някаква помощ отвън за гръцките банки, особено за по-големите.

Разбира се, без да се направят необходимите структурни реформи, излизането на Гърция от еврозоната е обречено на провал. В момента в страната има огромен правителствен сектор, големи пенсионни плащания, много високи данъци, силни профсъюзи, привилегии за различни слоеве от населението и т.н.

Ето защо правителството трябва незабавно да пристъпи към дерегулация на трудовия пазар, приватизация на държавни предприятия, освобождаване на държавни служители, намаляване на административните тежести, допълнително намаляване на заплати и пенсии. Усилията трябва да бъдат насочени към по-голяма либерализация на гръцката икономика.

Ако остане в еврозоната, Гърция ще продължи да агонизира. Ще продължи трупането на огромен държавен дълг, конкурентоспособността ще намалява все повече и повече, ще се увеличава вносът, ще намалява износът, ще намалява и доверието в гръцката икономика като цяло.

Ето защо Гърция трябва да излезе от еврозоната час по-скоро. Избирателите го показаха с вота си.

*Атанас Малаков е завършил магистърска степен по Бизнес администрация във Виенския университет и магистърска степен по Международни икономически отношения в УНСС София. Интересите му са свързани с макроикономика и политика. Повече за него може да научите в личния му блог

Трябва ли Гърция да напусне еврозоната? Ако имате позиция, изпратете ни я на info@investor.bg в обем между 300 и 500 думи и ние ще я представим на останалите читатели!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 1
smallmouse
преди 12 години
Жалко,че европейците не са запознати с българската история.Там пише хитър и коварен като византиец ...:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 1
finansa
преди 12 години
"Ето защо правителството трябва незабавно да пристъпи към дерегулация на трудовия пазар, приватизация на държавни предприятия, освобождаване на държавни служители, намаляване на административните тежести, допълнително намаляване на заплати и пенсии. Усилията трябва да бъдат насочени към по-голяма либерализация на гръцката икономика."-Ако всичко това се случи няма нужда от излизане на Гърция от еврозоната...Само че има един проблем-тук (живея в Гърция) думата либерализъм е *** дума и самото население е против тези реформи,затова и те няма скоро да се случат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 1
sillyboy
преди 12 години
Батка, ти май забравяш че гърците са фалшифицирали повечето си отчети. Никой не е знаел през 2003.... Едва след края на Олимпийските игри започна да мирише...След първите одити се разбра че финасисите им и счетоводители са по-скоро магьосници.Гърците са чисто и просто безогледни лъжци. ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
lozkhris
преди 12 години
Ок - гърците не работят, мързеливи са, само плюскат , трошат чини...Хубаво, а кой финансира този начин на живот през последните 15-20-30 години? Май не е луд тоя, къде яде бницата. Ако на мен някой ми дава непрекъснато пари ей така, заради черните ми очи - аз също няма да работя. Просто е - плащат за работа, не за мързел.Но при гърците е точно обратното. И хайде сега да попитам - КОЙ плаща' на гърците? КОЙ ги прие в ЕЗ? Никой ли не знаеше какви ги вършат напр в 2003? Или след Олимпиадата 2004? Или в 2007? Е ли вярно,че банки са отпускали тези заеми към Гръцката държава срещу лихва? Е ли вярно, че тази лихва беше ниска преди 2007,колкото и германската, а сега е 12%+? КОЙ прибира тези олихвени пари в момента?Дали па не са германски и френски банки?...Е, къде бяха благочестивите германци да размахат пръст през 2004 и да кажат "Спираме парите - направете реформи"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
Lucifer
преди 12 години
какво да се очаква от ориенталци, които след като хапнат и пийнат чупят чаши и чиний в земята щото такъв им бил обичаят а народо-психологията им била само да харчат но не и да работят че били измислили демокрацията...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
bgMan
преди 12 години
Гърците не искат намаляване на приходите си, не искат доходи каквито заслужават, не искат ограничения наложени отвън, не искат да излизат от ЕС, не искат да работят.... защо въобще трябва на някой друг да му пука какво искали гърците. Вън от ЕС та да се осъзнаят истината!-------------------------------------------------------------------------------------------------------------Най-голямата ценност на демокрацията (която те я били създали) била способността на човек да получава максимално възнаграждение за труда си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
nikolait
преди 12 години
Гърция да излезе от еврозоната и това ще и реши проблемите?! - напротив, това ще доведе до фалит на държавата и домакинствата. Но фалита, не означава, че няма да плащат - просто ще преструктурират дълга(с помощта на МВФ и програма на МВФ). Просто и ясно. Според мен реакцията на гърците е заради, това че страда само народа, а никой от виновниците за кризата - след банкерите и политиците не е в затвора. Даже напротив, пишат се за проевропейски политици(въпреки че са работили против европравилата) и приказват за големи коалиции и прочие неща на ТОТАЛНАТА БЕЗОТГОВОРНОСТ. Всичко това на фона на призивите за съкращения, безработица и тн. Затова им свалям шапка на гърците - като ще ***, да *** първи виновниците затова, а след това хората. Докато ние какво направихме - полегнахме си, снишиххме се и сега пак същите, които доведоха страната до просешка тояга ни управляват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
Боян
преди 12 години
за да въведат валутен борд има редица условия които те в близките години никога няма да изпълнят, така че и това е невъзможно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
Боян
преди 12 години
Първо избирателите не са казали че искат да са извън ЕЗ, това е невярно твърдение, дори лидера на втората партия на изборите казва, че не иска да излиза от ЕЗ, от тук и нататък статия закуцва. След това говори за други неща немислими за гърците да си намалят заплатите и пенсиите, еми точно по тази причина те не искат да напускат ЕЗ искат да продължават да живеят на гърба на другите, така че това изобщо не минава през главата на нито един политик. След това защо си мисли, че като излязат от ЕЗ автоматично ще им се решат проблемите с профсъюзите с дълговете и т.н. това че ще им спаднат заплатите не означава, че ще се оправят за справка България. Така че това е най-грешния възможен път за Гърците, както и за всички останали също.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 12 години
Премахване на еврото, приемане на финансов борд към някоя от световните валути и готово. Познат сценарий.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още