Дискусията за бъдещето на еврозоната набира все по-голяма сила. Това ни накара да се обърнем и към нашите читатели и да разберем какви са техните очаквания за валутния съюз. Днес ви представяме позицията на Павел Бандилов*.
Защо наричаме Европа “люлка на цивилизацията”? Защо именно от Стария континент тръгва колонизирането на Африка, Азия и Америка?
Има множество теории по въпроса, като доста от тях разкриват напълно или допълват причините, довели до това. В контекста на темата ни, аз ще се спра на разсъжденията на Пол Кенеди в книгата му “Възход и падение на великите сили”.
Неговото обяснение е, че непрекъснатото военно и политическо съревнование между няколко сравнително равностойни държави, започнало през Средновековието, е акселерирало развитието на военното дело и обслужващите го отрасли, търговията, финансите, корабното дело и т.н и т.н.
Състезанието между Испания, Англия, Франция, Холандия, Австро-Унгария, Полша, Швеция, както и Германия и Русия на по-късен етап, изстрелва напред науката и познанието в Европа на ниво, на което тя за времето си няма равен конкурент.
Доминирането на Стария континент е просто следствие на тези конфликти. Прави впечатление и равностойната битка между споменатите държави, чиито сблъсъци често са се разрешавали от това кой в кой съюз влиза.
Разбира се, подобни кризи се развиват и ескалират с появата на новите технологии, като тяхната цена започва да излиза от границите на разумното и намира апогея си в двете световни войни. Последиците от тях пораждат страх в гражданите на целия свят, но особено силно на Стария континент. Именно този страх е “майката” на ЕС!
Проблемът е, че този страх с течението на времето отслабва и неговото дългосрочно влияние е заменено от нуждата да се решават краткосрочни проблеми.
Това, че сме граждани на ЕС например, прави ли ни европейци, кара ли ни да се чустваме такива?
И това го казвам не в контекста на средностатистическия българин и нашето вечно сравнение на доходите ни и облагите с по-старите демокрации. Или пък кой англичанин, французин или германец се обявява преди всичко за гражданин на континента, а не на собствената си държава.
Кое ни обединява? Религия, език, народопсихология? Единственият ни общ мотив е страхът от това да си малък и незначителен в един огромен и глобализиран, корпоративен свят, както и желанието ни за просперитет, отиващ на ранга на един силен икономически играч, за какъвто има претенции ЕС.
Това е единствената реална и възможна задача пред населението на Европа. И само около нея може да просъществува някакво обединение. И аз залагам на него. Правя го, просто защото няма друга алтернатива. Няма друго решение. Ако Европа иска да просъществува в унисон с тези амбиции, то за нея няма възможна друга форма.
Вероятността Гърция да излезе от еврозоната е много голяма, така също е и много вероятно да бъде последвана от друга, или други държави. Но това не значи, че те няма след 20-30 години да се присъединят отново.
Това ли е краят за ЕС? Според мен по-скоро е част лечението на вродените му дефекти.
Такива са например и структурните реформи в южна Европа. Съюзът изживява тежки моменти, защото много от държавите в него не са готови за такова обединение и затова разликата в стандартите и усещанията на българи и скандинавци са на двата противоположни края на “скалата за щастие”.
Германците не искат да платят сметката на Гърция, защото те не намират никаква емоционална връзка с тях. Те се чустват толкова чужди една на друга, все едно се намират в зората на 19-ти век.
Подобни са отношенията между всяка една държава в ЕС. Точно тези отношения трябва да лекуваме в следващите 50 години. Те са и причината за турбулентни времена, в които живеем. Тази нагласа позволи на Гърция да харчи повече, с надеждата че другите държави-членки ще платят това, което не й достига. Ситуацията трябва да стане трудна, за да може хората да се обърнат към промените и реформите, както на собствените ни общества, така и на нашето съзнание, а и самото ни светоусещане.
Ако вперим погледа си в предстоящите няколко години и се опитаме да разсъждаваме над бъдещето на ЕС, то вероятно изводите ни няма да са никак розови. Ако се опитаме да размишляваме над проблема в дългосрочен аспект обаче, веднага ни става ясно че успехът на просъществуването на един такъв съюз е неизбежен и той е продиктуван единствено от инстикта ни за оцеляване.
Мнозина биха се запитали какво значение има всичко това, след като в дългосрочен план всички ще сме мъртви, както е казал Кейнс. Думите им не са лишени от логика. Само че това са същите тези послания, които политиците ни пробутват, за да откажат да поемат отговорност и да решат належащите проблеми, дори и с цената на политическо самоубийство.
И нека не забравяме, че тъкмо решенията на краткосрочните национални прищявки ни вкараха в това дългосрочно европейско блато. САЩ платиха за своето обединение с Гражданската война, а нашият маратон започна в Атина.
*Павел Бандилов е на 37 г., финансов анализатор, занимаващ се с капиталови пазари от 2000 г. Интересите му са в областта на икономиката, финансите, политиката и психологията.
Повече информация за него може да намерите в личния му сайт Borsite.net
Каква е вашата позиция за бъдещето на еврозоната с оглед изборните резултати в Гърция и Франция? Ще се върне ли доверието, че кризата ще бъде преодоляна? Изпратете ни вашата позиция и аргументи, а ние ще ви дадем трибуна.
Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!
преди 12 години Много добър анализ-споделям,че проблема на Европа е в липсата на европейско самосъзнание у самите европейци!Ако се изреже гангрената Гърция,едни еврооблигации биха решили моментално краткосрочните ликвидни проблеми!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да, учител по литература, май нямаме време за общи положения, за които така или иначе няма спор.Все пак - няколко кратки коментара:1)Да не гледаме просто оптимистично, че "успехът на просъществуването на един такъв съюз е неизбежен", а да си правим полезни изводи от случващото се.2)Защо "състезанието" между Африканските племена по същото време не е развило "науката..т.н"3)Доста хора наричат себе си Европейци на Запад, но май-много (от лични наблюдения) са имигрантите от Източна Европа, щото много им се иска.4)"Точно тези отношения трябва да лекуваме в следващите 50 години" ми напомня на дядо ми, комуниста, дето вярваше, че системата си ок, само хората да бяха малко по-различни..., я да ги превъзпитаме.Всяко нещо, като му дойде времето, може и след 30 години, Засега - да не правим повече глупости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Слаб анализ, нищо конкретно само общи приказки, все едно слушам някой учител по литература. отговор Сигнализирай за неуместен коментар