Парадокс е, че у нас на данъчната амнистия се гледа като на нещо лошо, неморално и направо престъпно, при условие, че откакто националният бизнес откри офшорните компании, се намираме в условията на постоянно действаща, необявена или „сива” данъчна амнистия.
През последните две години държави, като Италия, Великобритания, Франция, редица американски щати, Турция, че дори и Гърция, въпреки възраженията на МВФ, обявиха различни данъчни амнистии.
Тези страни обосноваха решението си като съществена антикризисна мярка, която предвид текущата конюнктура, ще създаде повече текущи ползи отколкото бъдещи вреди. В края 2009 и началото на 2010 година италианците успяха да декларират общо 104,5 млрд. евро като заплатиха фиксирана такса между 5% и 7%.
Така седеммесечната данъчната амнистия в Италия донесе около 5,6 млрд. евро в бюджета.
Интересно защо нашето правителството си заравя главата в земята и не вижда, че всъщност у нас действа постоянна, многогодишна данъчна амнистия, която не носи нищо на бюджета, за разлика от седеммесечната данъчна амнистия в Италия.
У нас сивата икономика е по-голяма от тази в Италия макар, че и там не е малка.
Печалбите от сивата икономика или пак се реинвестират в сивата икономика, или се легализират през офшорни компании. И в двата случая нищо не влиза в държавния бюджет и така повече от 15 години насам.
Още повече, при преминаването на тези пари през офшорни компании се плащат такси на други държави, т.е. така действащата у нас постоянна данъчна амнистия вместо да пълни нашия бюджет, финансира чужди държави. И не само това, ами и води до неясна собственост на редица бизнеси, като финансови институции и медии, които са от важно значение за националната икономика.
Противниците на данъчната амнистия повтарят едно и също, независимо от текущата конюнктура. Рискът от морален хазарт е бил голям. Данъкоплатците щели да крият в бъдеще данъци, очакващи следващата данъчна амнистия.
Това е така, но не и в настоящите не толкова морални времена, когато видяхме фараони като Мадоф, корупция на висше ниво в уж некорумпираните САЩ, амнистия на международни терористи като полк. Кадафи, в момента представляващ един от най-големите акционери в най-голямата италианска банка и др.
В тези кризисни времена данъчната амнистия е определено антикризисна мярка и умните правителства не се поколебаха да я приложат. Едно е сигурно тя е много по-полезна, най-вече за бюджета, от сега действащата у нас неофициална данъчна амнистия.
преди 13 години Нищо няма да влезе , само ще помогнем на някой да си узакони незаконните имоти и бизнес , както винаги става.А другите , които плащат редовно те какво ?Да духат супата нали?Баси идеите нали тия които са плащали данъци ще станат некункорентноспособни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Парите от офшорките идват легално. А дори и заминавайки натам те се облагат тук. Дори и да се върнат тук, те няма да бъдат обект на амнистията, а ще влязат под формата на заеми и директни инвестиции. Амнистията касае укрити доходи (но не от криминална дейност!), които се укриват в България. В Турция данъчната амнистия дава възможност на тези, които имат декларирани и неплатени данъци да си намалят лихвите за забава върху тях, както и да разсрочат плащането на 36 вноски. Никой не говори за опрощаване на задължения или деклариране на укрити доходи. В Турция специално преоблемът е с голямата несъбираемост на данъчни вземания (а не със събиране на данъци от укрити доходи). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Не виждам смисъл от такава амнистия.У нас ситуацията е такива, че който си иска вкарва и изкарва капитали заобикаляйки закона.В Италия са влезли в бюджета 5,6 млрд, значи при нас ако нещо влезе ще е над 10 пъти по-малко,само ще се засили несправидливоста още повече.По-добре е да се засили борбата с контрабандата според мен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар