В този постинг бих искал да изкажа мнението защо имаме нужда от развит капиталов пазар и какви ползи би ни донесъл. Според мен наличието на развит капиталов пазар и борса са жизнено необходими за една развита икономически държава, каквато България иска да бъде.
Липсата на такъв според мен пречи за развитието на страната ни и забавя възстановяването от кризата.
Какво имам предвид:
В последните години преди 2009г. и 2010г. България бележеше висок икономически растеж. Той беше в по-голямата си част финансиран с преките чуждестранни инвестиции, които се вливаха в страната ни и стимулираха икономиката ни да расте.
През последните две години обаче този вид инвестиции намаля драстично, което се отрази в спад на БВП и влошаващи се макроикономически показатели. Връщането на чуждестранните инвестиции, които могат да помогнат на икономиката ни да излезе от кризата, остава загадка – дали, кога и ще ли се върнат, в какъв размер и т.н.
Като добра новина можем да отчетем постоянно увеличаващият се износ, който би спомогнал до някаква степен за излизането от кризата, но е трудно да кажем, че ще ни измъкне. От друга страна правителството ни се опитва да съкрати всевъзможни разходи и да увеличи приходите в бюджета в опит да го балансира и да измъкне страната ни от кризата, но за съжаление се върти в омагьосания кръг на спадащи приходи в бюджета, увеличаваща се безработица, от там по-ниски приходи от данъци и осигуровки и т.н.
Стигна се до там правителството да се изправи пред дилемата от къде да си набави пари за да плаща задълженията си фискален резерв или облигации или друго.
Какво общо имат развитият капиталов пазар и борса с всичко това?
Моето мнение е, че има много общо. В момента в България има достатъчно голям свободен паричен ресурс, който за съжаление не се използва правилно и затова излизането ни от кризата става все по-трудно.
За кои пари става въпрос?
По данни на БНБ за месец март 2010 г. депозитите на домакинствата и НТООД са на стойност около 25 млрд. лв., пенсионните фондове в България управляват няколко милиарда лева, сребърния фонд е натрупал около 1.6 млрд. лв. и т.н.
Тук е мястото на развития капиталов пазар….
Ролята на капиталовия ни пазар трябва да стане такава, че той да помогне на тези капитали да се превърнат от депозити и инвестиции в чужди икономики (пенсионните фондове това правят напоследък) в инвестиции в българската икономика, като по този начин да преодолеем по-бързо кризата.
Развитият капиталов пазар би помогнал на компаниите износителки да увеличат пазарния си дял и да се разраснат с помощта на финансиране чрез борсата (увеличение на капитала, облигации и др.). Това могат да направят и компании, които работят на местния пазар. Набирането на капитал от борсата е доста по-евтино от банков кредит особено сега.
Общините също ще имат възможност да издават облигации примерно, с които да съфинансират европейски проекти или да наберат средства за инвестиции, като завод за отпадъци или инвестиции в общинска собственост с цел повишаване на пазарната и цена (общински пазари, общински сгради и др.), строителство на детски градини и т.н.
Общински и държавни компании също могат да набират капитал и да се разрастват с помощта на борсата и след като станат публични ще се управляват по-прозрачно и по-отговорно. Като цяло и колкото повече публични компании имаме толкова по-малко сива икономика ще има.
От друга страна, хората, инвестиращи пряко и косвено (чрез пенсионен фонд или Сребърния фонд), ще получават добра доходност и добавена стойност (една инвестиция на моите пари за пенсия от пенсионния ми фонд в завод за отпадъци примерно освен доходност би ми донесла и по-чиста околна среда, което е по-приемливо за мен отколкото инвестиция в чужбина).
Една част от НАШИТЕ спестявания в момента, ако бъдат инвестирани в нашата икономика могат да донесат голяма добавена стойност.
Това е причината да искам развит капиталов пазар и призовавам всички: БФБ, КФН, ЦД, БАЛИП, Пенсионни фондове, Министерствата на финансите и икономиката, инвеститори, мажоритарни собственици на компании и т.н. да променим нещата и да направим един съвременен капиталов пазар. Един добре регулиран и ликвиден пазар би ни помогнал за по-бързото излизане от кризата.
Затова смятам, че правителството вместо да търси варианти за съживяване на икономиката ни, да обърне внимание на капиталовия ни пазар, като средство за излизане от кризата.
Тук мога да дам като пример Полша, която се характеризира със силно развития си капиталов пазар и това, че преживява кризата много по-малко засегната от всички държави в ЕС, като според мен има зависимост между двете.
преди 14 години От изложените коментари не се вижда причината за ИНВЕСТИТОРИТЕ да има фондова борса. А причината може да бъде само една - свръх печалба (сравнена с пазарните алтернативи). Никой инвеститор не се интересува от "патриотични" мотиви, от това "да помогне" на българската икономика. Всеки търси свръх печелба. А в момента изобщо не виждам от какво ще печелиш на фондовата борса. Дивиден няма и не се очаква скоро да има. Евентуално можеш да очакваш повишение в цената, но и това е крайно несигурно - по-добре залагай на мачове. БФБ - за затваряне е моята светла идея. След 5 години, като потрябва отново, ще я отворим. Така или иначи служи само за счетоводни нужди, като определяне на цените на активите на пенсионни фондове и подобни "институционални инвеститори", характерни с умерено безхаберие в какво са инвестирани парите на доверителите им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Dokato ne se zavurnat 4uzdestrannite investitori ,Sofix samo shte pada .Te si napraviha parite prez 2007 godina,sled koeto si vzeha pari4kite i se ometoha....Ostanaha samo drebnite BG investitor4eta,a s tiah tolkoz.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Пичове от бфб нямя да става борса докато не и синхронизират правилата с нормалните борси (да има клиринг и къси) това се говори от няколко години ама нищо не се прави. Определено трябваше това да е направено преди години ама още колко време на влачене по корем трябва да мине се разбере това... Немците като махнаха късите и издържаха само няколко седмици и сега върнаха всичко по старо му... Никои няма да доиде да инвестира на борса на която освен че е забутана правилата са различни от другите по света или ако доиде то ще е след като се е наинвестирал всякакви други борси. Минаха почти три години от върха никои нищо неправи само се говори... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години А имат ли далавера С.Дянков и спонсорите му в развитието на българския капиталов пазар??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Разлика между публично дружество и непублично. Публичното има:1. Независим директор2. Директор за връзки с инвеститорите3. Одитен комитет.Докато не се направи така, че тези хора да бъдат независещи/мандатно избираеми от миноритарите/ от мажоритарите няма как да се получи повишено доверие от кандидат инвестироте.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Г-н Добрев го е написал ясно точно и кратко. Всичко трябва да се насочи към това....Търсене на начин да се повиши доверието в масовия инвеститор.В крайна сметка борсовата търговия опира до доверието на масовия инвеститор в мажоритарния собственик на дадено дружество. Криза е, доверие няма, следователно и търговия няма.Всичко друго е наливане от пусто в празно....Госпожи и Господа!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години И какво значи "развит капиталов пазар"? :)Ако въпросът е да се набират парите на другите от борсата, няма проблем и такива опити се правят. Но в момента няма голяма "далавера" за мажоритарите. За това не го правят масово. Спомнете си преди три години какво беше.В крайна сметка борсовата търговия опира до доверието на масовия инвеститор в мажоритарния собственик на дадено дружество. Криза е, доверие няма, следователно и търговия няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Недялко, защо смяташ, че тези 25 млрд. лева в банките си седят така без полза. Нали от тях се отпускат кредити, включително и такива за нов бизнес или за разширяване на съществуващ. Много по-лесно и евтино излиза да вземеш кредит от банка, отколкото да пускаш облигации на борсата. Остава вариантът банката да не иска да ти даде тоя кредит и затова да се напъваш за борсата. Ама тогава и инвеститорите сигурно няма да са очаровани от тебе. Иначе съм съгласен, че е добре да имаме развит капиталов пазар. Ама отговорът на въпроса как да се направи не е толкова лесен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Е, пропускаш нещо важно - къде е далаверата на банките в цялата работа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години По данни на БНБ за месец март 2010 г. депозитите на домакинствата и НТООД са на стойност около 25 млрд. лв. Може ли част от тези пари да са на борсата? Според мен една сесийка между 19 - 21h., би привлякло голяма част от тях. Смятам, че оборота през тази сесия ще е сравним с редовната, ако изключим големите договорени пакети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар