IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо обещахме 290 млн. лв. на земеделците?

14:22 | 09.06.10 г. 3
Автор - снимка
Създател
Защо обещахме 290 млн. лв. на земеделците?

С изумление прочетох, че правителството се е ангажирало отсега да даде по 10 лева на декар национални доплащания за земеделците за тази година. Лично Бойко Борисов подписал меморандум с фермерите. В повечето публикации кой знае защо липсваше цялата сума, която ще се задели за тази цел от бюджета за 2011 г. А тази сума е 290 млн. лева и хич не е за пренебрегване.

Всички, разбира се, викат "ура", премиерът Борисов обяснява, че "Земеделието е традиционен стратегически отрасъл, който и в момента се развива, генерира печалба и осигурява много работни места", а баш лобистът на фермерите министър Мирослав Найденов потрива доволно ръце, защото пак измъкна от джобовете ни едни пари, за да ги даде на селяните. Интересно защо никой не попита финансовия министър Симеон Дянков какво мисли той по въпроса.

Непонятно е защо трябваше толкова да се бърза с тоя меморандум. Още сме юни, половината година не минала, още не е актуализиран бюджетът и никой не знае как ще завършим годината. За следващата година ситуацията е още по-неясна. Много вероятно е парите отново да не стигат. Обаче без никой да натиска правителството, то изведнъж обещава едни 290 млн. сякаш са джобни пари. Току виж заради тях през декември се наложи спешно да вдигаме данъците и ДДС да стане 25%.

Бойко Борисов обяснява, че земеделието е стратегически отрасъл, който се развивал и генерирал печалби. Министър Найденов пък често плаче пред медиите, че без субсидии отрасълът загива. Никой не забелязва, че двамата всъщност си противоречат. Ако земеделието е печеливш отрасъл - защо са му на тоя печеливш отрасъл субсидии? Той би трябвало да се справя добре и без тях. Ако пък не печели - защо арендаторите се избиват да вземат кой колкото се може повече земя? Би трябвало да бягат от този губещ бизнес.

Отговорът е лесен - бият се защото има субсидии и докато ги има, от земята ще печелят и добрите фермери, и некадърниците, които ще вземат една шапка пари само защото са се хванали да я човъркат. Конкуренцията отива по дяволите и отрасълът става все по-неефективен. Който не вярва - да погледне данните на националната статистика за Брутната добавена стойност в отрасъл селско и горско стопанство. Едно сравнение на годините преди 1 януари 2007 г. и след тази дата казва всичко. Защото БДС в тоя сектор за трите години 2004-2006 е средно 3.4 млрд. лева /без субсидии/, а за трите години 2007-2009 - средно 2.7 млрд. лева /със субсидии/. Виж тук.

Питам се и защо не казва нищо финансовият министър, на когото подливат вода при всеки опит да съкрати някакви разходи. Стига мълча Дянков, кажи, че не си съгласен, хвърли оставка ако трябва. Иначе пак ти ще си виновен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:13 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 2
орк
преди 14 години
hawkeye,ако е за сметка на скапани проекти като Белене и нефтопровода евала. Поне парите ще останат тук.Ако ако са ти много 290 млн сравни с националните доплащания в съседните страни и по-далечните. И накрая си помисли ако същите тези земеделци им писне да ги клати трактора и решат да дойдат при теб в Русе колко интересен ще ти стане живота
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
no-credit
преди 14 години
hawkeye, по принцип си съвсем прав (че субсидиите изкривяват пазара и убиват конкуренцията), но положението е такова, че земеделските субсидии са европейска политика и ако ние не субсидираме нашите фермери, а другите го правят (а те го правят и още как!), то ние поставяме нашите в положение на нелоялна конкуренция и един ден можем да осъмнен без тях. А земеделието наистина е стратегически отрасъл (каквото и да значи това) и никоя страна не си е позволила да (си) го затрие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още