Петъчната сесия на Българската фондова борса (БФБ – София) започна с нов състав на основния индекс....до обяд, когато той отново беше променен заради грешка в изчисленията на борсовия оператор.
„Неприятно е, че се случват такива неща, а някои инвеститори са подведени. Препоръчително е нещата да се проверяват. Борсата реагира сравнително бързо, но лошото е, че се случи по време на сесия. Ситуацията не е приятна“, коментира пред Investor.bg Красимира Паунина, CFA, портфолио мениджър в „Селект Асет Мениджмънт“ ЕАД.
Окончателните промени в SOFIX ще влязат в сила на 18 септември. Рокади има при три компании, като в крайна сметка от основния борсов индекс ще отпаднат Алкомет АД, Холдинг Варна АД и Индустриален капитал холдинг АД. На тяхно място влизат Сирма груп холдинг АД, Доверие обединен холдинг АД и Индустриален холдинг България АД.
Неохим остава в индекса, след като първоначално беше изваден, а Трейс излиза.
„Инвеститорите направиха своите изчисления по-рано и очакваха компаниите, които ще претърпят промени, да са повече като брой. Това се дължи на новите четири критерия за ликвидност. Затова при следващото ребалансиране SOFIX ще отразява най-ликвидните компании на нашия пазар и толкова драстични промени едва ли ще има отново“, коментира Паунина.
Това е първата промяна в базата на SOFIX по новите критерии, като освен пазарна капитализация на свободно търгуваните акции (фрий-флоут) има и три критерия за ликвидност, а именно - за оборот, брой сделки и спред.
„Не трябва да забравяме, че освен пасивни инвеститори на пазара има и активни инвеститори, които следят състоянието на компаниите“, допълни тя, давайки за пример компании с добри финансови резултати, които не са част от индекса. „Затова е важно да се гледа фундаментът“, подчерта портфолио мениджърът на Селект Асет Мениджмънт.
Според нея е важно това ребалансиране да се случва на шест месеца, въпреки че през последните седмици се появиха и поддръжници на идеята промени в индекса да се правят на по-голям период от време, за да се намали спекулативният ефект от ребалансирането.
„На годишна база е прекалено голям период, тъй като пазарът е динамично място. За шест месеца могат да се случат много неща. Ако пък няма конкретни промени, то няма да има драстични движения в състава на индекса и това ще се вижда. Ако пък нещо се случи в дадена компания и тя загуби доверието на инвеститорите, това ще бъде отразено и в индекса“, заяви Паунина.
По отношение на ETF-а според финансиста може да извличаме само ползи от съществуването на подобен продукт. "С новите критерии в индекса попадат най-ликвидните компании. Очаквам динамиката при промени в SOFIX в бъдеще да бъде по-ниска“, коментира портфолио мениджърът.
По думите й ръстът на БФБ – София, който наблюдаваме през последната година, е фундаментално подплатен. „Нашите акции бяха подценени, а ETF-ът допринесе в някаква степен за позитивизма на борсата, но в каква - е трудно да се изчисли“, заяви Паунина, като допълни, че сантиментът ѝ за развитието на капиталовия пазар у нас е положителен.