IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Регламентът за пазарна злоупотреба - предизвикателство за публичните компании

През 2016 г. в Германия са осъществени поне 10 делиствания на публични дружества, изрично обосновани с произтичащите от Регламента повишени изисквания

13:34 | 23.10.17 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Асоциацията на&nbsp;директорите за връзки с инвеститорите в България</em></p>

Снимка: Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България

Голяма част от европейските публични компании не е убедена, че новият европейски регламент за пазарните злоупотреби е подобрил практиките на самите публични компании.

40% от интервюираните мениджъри в проучването на международния доставчик на дигитални решения за публични компании и корпоративна комуникация EQS Group AG сред 195 европейски листвани компании, отричат, че регламентът е подобрил прозрачността и практиките по нормативно съответствие в публичните компании, 34% остават неутрални и едва 26% смятат, че той настина има принос в положителна посока.

Представените от Мориц Хоман, който беше в България по покана на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България /АДВИБ/ по време на съвместно събитие на тема „BEST PRACTICES FOR COMPLYING WITH THE EUROPEAN MARKET ABUSE REGULATION (MAR)“, резултати, показват какви са трудностите за компаниите една година след влизането в сила на новия регламент.

От всички участници 149 са компании в Германия, 16 – в Австрия, 22 – в Обединеното Кралство и 8 - в Италия, от които 76 % са листвани на регулиран пазар, 21 % - на нерегулиран пазар и 3 % - на друг пазар. 71 % от тях са емитенти на акции, 5 % - на облигации, 22 % - и на акции и облигации и 2 % - на други финансови инструменти.

Припомняме, че от 3 юни 2016 г. на територията на целия ЕС се прилага с директно действие Регламент № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година относно пазарната злоупотреба. Като актове по прилагането му са въведени допълнително и Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1055 на Комисията от 29 юни 2016 година за определяне на технически стандарти за изпълнение по отношение на техническите средства за подходящо публично разкриване на вътрешна информация и за отлагане на публичното разкриване на вътрешна информация, както и ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/522 на Комисията от 17 декември 2015 година за допълване на Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на освобождаването на определени публични органи и централни банки на трети държави, показателите за манипулиране на пазара, праговете за разкриване, компетентния орган, който да бъде уведомяван при забавяне, разрешението за търговия по време на забранителния срок и видовете подлежащи на уведомяване сделки на лицата, които изпълняват ръководни функции.

В изпълнение на Регламента на 30 септември 2016 г. в България е приет Закон за прилагане на мерките срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти, който отмени действащия дотогава Закон срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти. 

Основните предизвикателства, които регламентът поставя пред публичните компании, са в три насоки - обем и начин на разкриване на вътрешна информация, оповестяване на сделките на лицата, заемащи ръководни функции в емитентите и изготвяне и съхраняване на списък на вътрешните лица с постоянен или инцидентен достъп до вътрешна информация, става ясно още от резултатите.

Според изследването на EQS Group AG през 2016 г. в Германия са осъществени поне 10 делиствания на публични дружества, изрично обосновани с произтичащите от Регламента повишени изисквания и задължения.

Резултатите от проучването показват още, че директорите за връзка с инвеститорите са най-често лицата, които управляват вътрешната информация и са отговорни за воденето на списъците с лицата с достъп до вътрешна информация (37%), следвани от правния отдел (35%) на компанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 09:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още