IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Борсите в Украйна, Русия и България са най-губещите в ЦИЕ през май

Първенци са пазарите в Словакия, Латвия и Литва, а гръцкият ASE изтрива всички загуби, натрупани от началото на годината

08:22 | 02.06.15 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Борсите в Украйна, Русия и България са най-губещите в ЦИЕ през май

Големи и ключови корпоративни сделки, в които главен участник е държавата, геополитическо напрежение и политическо недоверие. Това са само част от факторите, които движат голяма част от капиталовите пазари в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

Въпреки че у нас държавата не предлага дялове в ключови предприятия на борсата, няма военно положение и що-годе цари политическа стабилност, водещият индекс на сините чипове на Българска фондова борса – SOFIX, бележи нови спадове. През май той запазва 17-ата си позиция сред най-добре представящите се индекси в региона, чието представяне Investor.bg следи. От началото на годината обаче борсовият измерител губи още от стойността си.

Иначе казано - през май SOFIX се оказва третият най-зле представящ се борсов показател след индексите на Украйна и Русия. През месеца родният индекс изгуби 3,93% от стойността си, за да затвори при 482,92 пункта. На фона на конфликтите основният украински индекс PFTS се понижи с 6,3%, а изпрати май със спад от 4,7 на сто.

Всъщност, за борсите в ЦИЕ месец май се оказва колеблив, тъй като от 19 пазара, чието месечно изменение Investor.bg следи, водещите индекси на само 6 от тях отчитат ръстове, като при това – скромни.

Един от тях е гръцкият основен борсов измерител ASE, който на практика изтрива всички загуби, натрупани от началото на годината. Това се случва на фона на недоверието срещу политическите лидери в опита им да постигнат благоприятна за страната сделка с международните кредитори на стойност 7,5 млрд. евро.

Първенци през май са водещите индекси на пазарите в Словакия, Латвия и Литва. Топ 5 допълват Казахстан и Сърбия.

Словашкият SSI изпрати месеца с ръст от 3,7% до 251,34 пункта. В средата на май стана ясно, че държавата продава 49-процентния си дял в телекомуникационния оператор Slovak Telekom на Deutsche Telekom за 900 млн. евро. Сделката идва, след като Братислава първоначално обмисляше да предложи акциите си през борсата, но след благоприятната оферта на германския телеком той ще увеличи дела си от 51% до 100%.

Още една сделка с участие на словашко държавно дружество трябва да намери своята развръзка. След като италианското комунално дружество Enel обяви, че възнамерява да се раздели с 66-процентния си дял в най-голямата словашка енергийна компания Slovenske Elektrarne, именно държавата прояви интерес за придобиването на мажоритарен дял. Ако държавата не купи дела на Enel, другите възможности са частни инвеститори да го придобият или да бъде предложен чрез борсата.

И двете сделки са пример за това как приватизацията може да стимулира инвеститорската активност и най-малкото – да доведе до силен месечен ръст на водещия борсов индекс. За листване на държавни дялове настоява и българската инвеститорска общност, според която това би увеличило интереса към българския капиталов пазар.

Втори по ръст през месеца с 2,4% се нарежда латвийския индекс OMX Riga. В средата на май рейтинговата агенция Fitch Ratings потвърди рейтинга на страната при 'A-' и запази стабилна перспективата. Сред мотивите за решението на компанията попадат стабилността на банковия сектор и допускането, че икономическият растеж ще устои на геополитическите рискове, произтичащи от конфликта между Русия и Украйна. Fitch Ratings прогнозира, че икономическият растеж в Латвия ще бъде 2,3 на сто и 3% през 2015 и 2016 г., съответно.

Капиталовият пазар на Литва попада на трето място в своеобразната класация на Investor.bg. Наскоро агенция Fitch Ratings потвърди и рейтинга на страната, която от тази година е 19-ия член на еврозоната. Според компанията членството във валутния блок стои в основата на оценките за кредитния рейтинг, и намалява кредитния риск, свързан с експозициите в чужда валута, за банковия сектор и за държавата като цяло. През май OMX Vilnus печели 1,44% към стойността си, а петте месеца членство в еврозоната носят 10,9% ръст за индекса.

Борсата в Македония продължава да е подвластна на политическото напрежение. През месеца MIB 10 заличи още 2,9 на сто от стойността си, с което увеличи загубата от началото на годината до 10,45%. По този начин капиталовият пазар на Македония се превръща в най-зле представящия се от старта на 2015 г.

В навечерието на парламентарните избори в Турция, насрочени за 7 юни, капиталовият пазар изпрати май със спад от 3,7%. Вотът е от изключително значение за управляващата ислямо-консервативна Партия на справедливостта и развитието, която вече 13 години е на власт. Президентът на Реджеп Тайип Ердоган ще трябва да реши задачата с овакантеното премиерско място. На другата страна на везните са опозиционните партии, които също се активизираха. Процеси, които по всяка вероятност ще окажат влияние на парламентарния вот.

Въпреки че у нас избори – и то кметски – се очакват чак през октомври, SOFIX остава във втората половина на класацията в региона. На родната борса може би й е нужно предлагане на държавни активи освен планираните за тази година листвания на вече (макар и) две нови компании и наличието на привидна политическа стабилност и желанието за реформи в ключови сектори. Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 02:31 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 22 rate down comment 1
strol
преди 9 години
Изглежда не си много умен:)))ужас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 7
TomaNeverni
преди 9 години
И от кога пирамидата наречена борса е равна на икономика.Основната цел на тази станала вече паразитна структура е да прибира излишните доходи от балъците и да намаля инфлационния натиск . Ама като няма доходи ква борса кви 5 лева..Тарикатско е да се правят пари от въздуха, ама други балами да правят реално производтво. И ДА ПРАВ е министара да мисли повече за черешите отколкото за разни пирамиди и фараони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 2
strol
преди 9 години
Това е истината,няма ли борса и закон за частния фалит,няма икономика и няма държава.Предприемчивите хора в БГ затънаха и ще са роби на банките доживот.Това разбира се трудно може да бъде разбрано от безидейните *** които ни управляват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 33 rate down comment 2
Hahoto
преди 9 години
Брейй, ние все едно сме във военен конфликт и под санкции ....Можете ли да си представите на какъв тайфун се равняват управляващите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 26 rate down comment 5
Zdravko
преди 9 години
И докато финансовия министър е по загрижен за пазара на череши от този на акции не виждам как борсата може да дръпне напред !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 26 rate down comment 4
LuckyYou
преди 9 години
А щатите как го правят само с борса ?!?! Има само една истина - тя е, че само и единствено с борса става, когато си в капитализъм! Няма ли борса, няма и държава!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 2
mick
преди 9 години
Ами то само с борса не става, трябва и работа и публични фирми/не частни фирми маскирани като публични/ които да я работят тая работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 11
LuckyYou
преди 9 години
Вие не разбрахте ли, че когато ГРОБ управлява, няма как борсата да расте ?! Една партия, която задушава всичко и се стреми да присвои всеки бизнес и да смаже обикновения гражданин обикновено води до това представяне на борсата...Нека си спомним 4те години на ГРОБ предния мандат - да видим как борсата също не помръдна. После дойде Орешарски и за 1 година качи 60%. Сега пак започна да пада. И ще продължи да пада...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още