Повишаването на депозитите на населението е една от причините за дългосрочен оптимизъм, когато става дума за развитието на фондовата борса в България, заявява Цветослав Цачев, ръководител на отдел Анализи в ИП Елана Трейдинг АД, в блога на посредника.
Една не малка част от тези пари трябва да се насочи към инвестиции в акции, за да може отново капиталовият пазар да извършва основната си функция на място за набиране на средства. В момента стагнацията е изключителна и успешните емисии разчитат основно на мажоритарните собственици, а не на покупки от широк кръг инвеститори.
Привличането на малка част от депозитите към капиталовия пазар ще бъде комбинация от две събития. Първото е доходността от инвестициите, включително и чрез взаимните фондове. На второ място е търсенето на защита от инфлацията, която вече започна да изяжда реалната стойност на спестяванията.
Връзката между реалната лихва и представянето на фондовата борса е косвена, защото високата инфлация показва икономическата активност в страната и ръста на паричните агрегати.
Графиката представя зависимостта между движението на SOFIX и равнището на лихвата по едногодишен депозит след изваждане на инфлацията. Двете години с екстремни стойности са 2007-а и 2009-а.
При първата от тях имаше борсов бум, а капиталите търсеха по-доходна алтернатива под влияние на инфлация, измерена с двуцифрен процент. През 2009 г. беше точно обратното. Акциите се възстановиха слабо защото нямаше стимул за търсене на риск, а инвеститорите вече се бяха опарили от динамиката на пазара.
Това че населението търси по-дългосрочни инвестиционни възможности се вижда осезаемо в структурата на депозитите в лева по матуритета им.
През последните две години се наблюдава трайно нарастване на дела на депозитите с падеж над шест месеца. Това показва дългосрочния характер на спестяванията на населението, както и търсенето на по-високи лихвени проценти. Фондовата борса е следващата стъпка на тези капитали, от която обаче спестителите изискват доза сигурност и история на печалбите. Засега тя се възприема само с големите загуби от 2008 г.
Пазарът се нуждае от публични предлагания на атрактивни компании, които да бъдат презаписани и които да се търгуват с големи печалби след листването си. Само че скоро такива сделки не се задават и пари на борсата може да се правят единствено от по-активните инвеститори, които не се плашат да купуват при падащ пазар или да продадат след всеки растеж на цените.
преди 13 години Добре, Carl Jonson, ето нещо конструктивно какво ще стане, ако инвестиционните посредници (защото от търговия с ценни книжа си изкарват хляба), вземат да лобират активно, за да се либерализира максимално режима за появата на нови емитенти на акции и облигации? Понеже консултирам чужди инвеститори, мога да твърдя от първа ръка, че ако това бъде направено, инвеститори ще има и част от депозитите в банките ще отидат на борсата. Или банките ще саботират този процес? Приемам всяко професионално издържано мнение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Инфлацията работи против пазара. Ако Цветозар Цачев бе по-наблюдателен, щеше да забележи, че всеки голям спад на пазара е след като се засили инфлацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години При наличието само на компании с мажоритари мутри и олигарси аз никога не бих си вкарал парите на БФБ. Западните борси са и по ликвидни и по перспективни.Ако се създадат големи публични компании с професионален мениджмънт и без големи собственици(всички да са под 25%) бих се замислил, но това надали ще стане в близките 5-10 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Sensei е много прав, но звучи като типичната българска опозиция - противник е на всичко, но не предлага нищо конструктивно. Убеден съм, че брокерите мислят, как да се привлекат компании на борсата, но както се пее - има дни, в които не върви (в случая доста по-дълъг период от дни). Ако някой има модел за убеждение на мажоритари на хубави компании, да се разделят с дял от компанията си на П/Е 5 или 6, нека да го сподели. Сигурен съм, че Цачев би бил сред първите, които ще приложат модела, изглежда ми доста съвестен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Как, г-н Цачев, Една не малка част от тези пари трябва да се насочи към инвестиции в акции, след като продаваните на БФБ акции са от години едни и същи мухлясали и предизвикващи инвестиционно отвращение корпоративни книжа? Наистина ли е така, или само аз имам впечатлението, че брокерите на акции и облигации придобиват все повече и повече репертоара и отчаяната нотка в гласеца на брокерите на недвижими имоти? И не, повишаването на депозитите на населението не е една от причините за дългосрочен оптимизъм, нито дори на краткосрочен! Защо ли? Ами по простата причина, че вие и такива като вас, с ограничено и шаблонно мислене, не сте в състояние да придвижите тези депозити до БФБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар