IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пенсионните фондове купуват БГ акции, но не по начина, удобен на БГ спекулантите

Среща се фразата „пенсионните фондове не купуват български акции”, но правилните фрази вероятно са „ПФ не купуват от моите акции” и „ПФ не надуват цените на моите акции”

12:03 | 02.02.11 г. 7
Пенсионните фондове купуват БГ акции, но не по начина, удобен на БГ спекулантите

Често се пише, че пенсионните фондове не купуват български акции. Пенсионните фондове обаче са си на българския пазар и доказателствата са много. Може би щеше да са още повече, ако имаше предлагане на пакети, атрактивни за пенсионните фондове.

Покупки в БенчМарк фонд имоти АДСИЦ от фондовете на Ай Ен Джи, в ЕЛАРГ ФЗЗ АДСИЦ от фондове на Алианц и Доверие, в ЕМКА от Алианц, във Феърплей пропъртис АДСИЦ от Доверие са само откриваемите без усилие примери. Ако бъдат прегледани всички доклади на дружества, сигурно ще се видят и още примери.

Въпреки това се твърди, че пенсионните фондове не купуват български акции.

На първо място обаче те купуват големи пакети, действайки като кредитор от последна инстанция (като Фед в САЩ), както купиха от пакета на Landsbanki в БенчМарк фонд имоти АДСИЦ на дъното от 14 ст. и във Феърплей пропъртис АДСИЦ на 26 ст. По текущите цени от двете сделки вече са с по около 30% доходност.

Те купуват основно големи пакети. И това не е случайно. Общо имат около 4 млрд. лв. активи и покупка за 200 лв. няма да се усети в баланса. Също така, всяко пенсионноосигурително дружество има по едва 2-3 фонд мениджъра (анализатора) и те нямат време да се занимават с мини сделки.

Друго характерно за пенсионните фондове е, че те не движат цените. Оставят пазара да ги движи и купуват големите пакети. Така беше и през 2007 г. и преди това, когато не пенсионните фондове, а хилядите напористи спекуланти вдигнаха цените на акциите.

Самите пенсионни фондове са с дългосрочен хоризонт, от например 20 години. Те нямат интерес от вдигане на цените сега. Имат интерес да съберат пакети от добри, според тях дружества, на текущи цени.

Текущата доходност ги интересуваше преди, когато имаха основно български акции и преоценката им влияеше върху привличането на служебно разпределени лица. В момента това не е фактор, тъй като ефектът от увеличаване на стойността на даден актив е еднократен спрямо средната доходност на пенсионните фондове (не може да се увеличава до безкрайност и в следващите периоди), като повечето активи на пенсионните фондове са вложени в чужбина.

Последното е логично, защото няма как да бъдат вложени огромните им пари на малката БФБ-София. Все пак пенсионните фондове се опитват да имат 5-10% годишна доходност, за да пазят поведение пред осигурените и правителството, което показа, че може да им вземе парите, които управляват.

Характерно за пенсионните фондове също е, че те се следят един друг. В последните години на няколко пенсионноосигурителни дружества се наложи да внасят от своите пари във фондовете в полза на осигурените, тъй като имаха доходност, по-ниска от определената според Кодекса за социално осигуряване. А това се случи, защото имаха много голям относителен дял на вложенията в БФБ спрямо средния за фондовете и при спадовете през 2008 г. те отчетоха по-голяма отрицателна доходност.

Затова малките пенсионни фондове вече се стремят да следват средното участие в рискови активи за сектора, тоест следват големите пенсионни фондове.

Реално изречението „Пенсионните фондове не инвестират на БФБ-София” може да бъде заменено с други, вероятно по-правилни изречения, например „ПФ не искат да местят цените на БФБ”, „ПФ не купуват от дружествата, от които имам акции”, „ПФ не купуват, защото не им се предлагат големи пакети”, „ПФ не вдигат цените, защото имат дългосрочен хоризонт, а сега ще се опитат да купят големи пакети на текущите цени”.

Не може да се пренебрегне фактът, че за някои дружества пенсионните фондове направиха компромис с първоначалните си планове и вдигнаха лимитите си за инвестиции в тях. Така вече има дружества на БФБ-София, в които даден пенсионен фонд държи над 5% или дружества, в които 3-те пенсионни фонда на едно пенсионно-осигурително дружество държат над 11%. Това определено не е портфейлна инвестиция, а се приближава към контролен пакет.

Вече всички пенсионни фондове са стараят да следват средната доходност и портфейл за сектора, тоест да следват двата големи фонда. Големите фондове са Доверие и Алианц България, които са дългосрочни инвеститори и не търсят доходност от 50-100% на година, както някои спекуланти.

Цените на акциите на БФБ-София, както преди и по време на кризата, така и след нея, ще се движат от спекулантите. Те са хиляди пъти повече от броя на пенсионните мениджъри, сред тях има стотици пъти повече по-алчни или по-страхливи инвеститори, което ги кара да изкупуват мощно (вдигайки цените) или да разпродават панически (срутвайки цените).

Пенсионните фондове ще се включват в цените, формирани от спекулантите.

Затова бъдещето на цените на БФБ-София е в ръцете на спекулантите, като тук се включват и чуждестранните инвеститори. Просто шансът агресивна стратегия да се появи в два играча (Доверие и Алианц) е хиляда пъти по-малък, отколкото да се появи в другите инвеститори, защото просто те са повече, пък и профилът на много от тях е агресивен.

Измененията на портфейлите на пенсионните фондове през 2010 г. ще бъдат публикувани на 31 март 2011 г. и тогава ще се види какво са купували и продавали.

* Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 07.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 0
Мариян Йорданов
преди 13 години
Давайте спекуланти. Микрофонът е ваш, както се казва. Няма кой друг да свърши работата. Чрез покупки, продажби или нищоправене.Не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
Bango
преди 13 години
Законодателството дава доста широки граници и различни възможности, особено при ДПФ.Въпросът е в целесъобразността а на в законосъобазността. Интерсено е, че някои ПФ непрекъснато наблягат на това, че извън БГ имат повече възможности, доходността е по-висока, ползват безплатно ноу-хау от компании майки и би следвало да са първи и по резултат. Те тръбяха, че първи са предусетили кризата и са изтеглили инвестициите си на БФБ.Не съм привърженик на нито една от двете крайности: Инвестиране предимно в чужбина, както и на инвестирането само у нас и то в компании от една икономическа група. Може би баланса е по средата, като изключим инвестирането в "близки" компании.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
Lamer777
преди 13 години
Няма такова понятие "инвестиращи предимно навън". Всичко е регулирано от законодателството:http://***.temanews.com/img/tema/476/11309/27.jpg
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
Bango
преди 13 години
До края на Март ПФ ще обяват детайлно портфейлите си и ще стане ясно, кой какво е купувал и държи. Марияне, няма ли да пуснеш редовното си изследване за доходността на ПФ през Януари, за де стане ясно кои ПФ имат по-висока доходност- тези инвестиращи предимно навън или тези наблягащи предимно на БГ инструменти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
Гари
преди 13 години
Точни разсъждения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
Hris0 Hrist0v
преди 13 години
a 2008-*** година се пишеха статии колко отрицателна е доходността на ПФ-тата, как са се изпарили парите хората, как са ги ограбили и теглете си парите, че всичко е само пирамиди и как управителите на ПФ-тата си джиткат си купуват яхти с парите на осигурените и за това ги нямало. Та сега като се възстановяват цените на акциите и отбележат ръстовена доходността, защото са купували акции точно, кагато цените бяха на дъното всички се отричаха от БФБ, едва ли всички тези, които говориха глупостите си преди ще кажат нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 1
Konsultant
преди 13 години
Много хубав анализ, поздравления!:)Само е пропуснат момента с инвестициите в свързани компании, които за някои ПФ са в огромни размери ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още