IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кой ще се смее последен?

Блогърът Under the Sun излага идеите си за корелацията и съществуването й между българския пазар и международните пазари

20:36 | 13.12.10 г. 5
Автор - снимка
Създател
Кой ще се смее последен?

Живеем в странна държава е клише, което като че ли няма да изгуби никога своя смисъл по нашите ширини. На общество без традиции, което се учи на всичко в движение, са му простени всякакви волности.

Вече 20 години създаваме пазарна икономика и с всяка изминала година се приближаваме към тази заветна цел. Факт е, че навици и привички, които може би бяха нормални в началото на прехода, вече изглеждат меко казано странни.

Бизнесмени, които се явяват на конкурс „Playmate”, яхнали Бентлита, бързайки към поредното чалга сборище, очевидно не се занимават с напълно легални дейности. Най-малкото, защото трябва да си пълен идиот, за да купуваш актив, които се обезценява наполовина за една година, да не се грижиш за собствения си имидж, който рано или късно ще рефлектира върху компанията, която управляваш.

Публичността на личността на мениджъра е актив, който не се цени в нашата родина.

Надеждата ни е, че тези неща ще избледняват и изчезват. Държавата е огледало на обществото, което я изгражда. В този смисъл, не бива да ни изненадват странните процеси, които са се развихрили в България на всички нива.

И предишните години ги имаше. Само че тогава нямаше криза и безоблачното ни щастие не можеше да бъде затъмнено от „дребни” проблеми. Сега, когато кризата стопи богатството ни и паричните потоци замряха, започваме да се вглеждаме в детайлите и да се опитваме да коригираме бъговете в системата.

Анализираме внимателно действията на институциите, на експертите и особено на политиците. Нелогичните факти изглеждат все по-странни, а такива има много на родния капиталов пазар.

Неостаряващата мантра „корелация с външните пазари” не само, че не остарява, ама си продължава с пълна сила. Ако отворим произволен ежедневник, тя изскача на секундата от устата на поредният финансов анализатор.

Лозунгът не спира дотук. Закачливо ни поглежда всяка сутрин от специализираните сайтове, от новинарските емисии, като очаквам да видя билбордове, които ни поздравяват за Коледа с корелацията ни с чуждите борси. Приложил съм графика на DAX и SOFIX, която да очертае тази толкова „силна” връзка.

Годишна графика на SOFIX



Годишна графика на DAX

За да има каквато и да е връзка, трябва да нещо общо между тях. След като имаме само една и заявка от страна на още две компании за двойно листване, кое е свърващото звено между пазарите!?

Очевидно е, че не са компаниите.

Това, което ни обединяваше, беше високото ниво на чуждите капитали на БФБ. В първите месеци на кризата те напуснаха борсовия ни оператор и тогава тази корелация имаше повече от логично обяснение.

В момента задграничните инвестиции са на много ниско ниво. Опция за арбитраж също липсва, но тази „мантра” продължава да достига до нашите сърца. Истината е, че никой не може да направи анализ за седмица, месец, а във времена като сегашното, дори и за година.

Фразата корелация просто замества липсата на идея или прогноза. Сякаш има нещо странно да признаеш, че пазарите се движат от емоции, които са подчинени на нашето желание за нещо си, на мечтите ни. Неуспелите бленуват за общо нещастие и закъсняло реабилитиране на собствените си провали, други търсят възможност и шанс за работа, за постигане на успех.

Проблемът е, че емоциите не могат да бъдат измерени и прогнозирани (техническите анализатори не демонстрират успехи, освен в продаването на анализи или курсове).

Когато фундаментът е изместен от страха и на моменти надежда, анализът и прогнозирането нямат солидна база, на която да стъпят и често пъти е това начинание е обречено на неуспех.

Затова се налага да четем подобни анализи за корелация, която не съществува, но я коментираме.

Връзката, която също липсва между „състояние” на компания и нейната „оценка”, е истинският проблем на БФБ.

Затова не можем да се начудим на сделки като продажбата на пакета на Сибанк или на продажбата на 30% от капитала на Корпоративна банка на „Суверенните фондове на султаната Оман”.

Сумата, заплатена за миноритарните дялове на тези банки, е около 350 млн. Това, което удивлява е разминаването между нашата оценка и тази на чуждестранните институционални инвеститори.

В случая вчера (б.р. миналата седмица) те оцениха СиБанк на 877 млн. лв. За сравнение, само борсовата капитализация (т.е. родната оценка) на Централна кооперативна банка е 83 млн. лв., на ПИБ е 220 млн.лв, а на БАКБ – 120 млн. лв.

Сигурен съм, че мнозина ще имат обяснение на тези сделки, свързани с дълбоко конспиративни теории, въпросът обаче остава.. Коя е правилната оценка?

На тези, които търсят подценени активи където и да е, или на тези, които гледат, не реагират и вкарват средства във фондове, които оперират на пазарите, от които идват купувачите?
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:20 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
forexar
преди 13 години
Да бъдем оптимисти! Щом има инвеститори готови да купуват държавни ДЦК на 2.77% значи доверието се повишава ! И скоро и довериети в БФБ ще се повиши. ... А за разликата м/у оценката на СиБанк - там оценката е от 2007 година - просто Ц.Б. упражнява опцията си от преди три години за сумата уговорена преди кризата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
постоянен
преди 13 години
Този страх обуславя беумието, на което ставаме свидетели на БФБ. Да сега единствените, които могат да привлекат чуждестранни инвеститори към БФБ и като цяло икономиката не виждат качествени акции на БФБ. Супер. Но пък имат все още от същите малки и никому неизвестни дружества в портфейлите си. Същевременно за тях дружествата на официален пазар на БФБ или в Софикс не струват, това което в момента пазара ги оценява. Затова и предпочитат да изчакат. Но, рано или късно нещата и в БГ си идват на мястото, не защото има икономическа логика, а въпреки нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
постоянен
преди 13 години
Поздравявам Under the Sun, за издържаните и искренни коментари. За съжаление в България нещата не се случват в съответствие с някаква икономическа логика, а въпреки нея. Това се отнася за всички сфери на икономическия живот. Като си спомним за кредитния бум и заобикалянето на мерките предприети от БНБ за ограничаването му, големите експозиции, едва ли сега трябва да има награди. Като си спомним обещанията за доходност от ДФ и надуването на управляваните активи от УД, чрез кръстосани инвестиции в други КИС, големите експозиции в съмнителни емитенти -ракети носители на успеха, едва ли сега трябва да има награди. Е, награди има. Да им е честито на победителите. Само за ПОК-овете нямаше награди, а трябваше. Трябва и сега. Тогава пари имаше в изобилие, има и сега. Тогава риск имаше в изобилие, има и сега. Разликата е в оценката. Самоувереността на всички гореописни финансисисти в онова хубаво време е съизмерима с техния страх сега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
MILOM
преди 13 години
Въпроса е кое първо ще се случи-правителството ли ще ни разкаже играта/никакви реформи,опукаха резерва,следващата ще опукат и парите от НЗОК/ ИЛИ ще дойдат авантюристи-инвеститори и ще се задвижи икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
cashadviser
преди 13 години
Потенциалът на бълг. фондов пазар е безспорен. Остават обаче много неизвестни. Като например дали България ще успее да излезе от кризата, което ще е сигнал за инвеститорите и за оживление. По отношение на бъдещото развитие на SOFIX съм оптимист, защото борсата е силно декапитализирана и следователно подценена. Дали обаче не е по - сигурно да поставиш парите си на пазарите със суровини, където в момента всички са се насочили? Там тепърва купонът предстои и не ми се иска да изпускам партито. Въпреки това смятам, че позиционирането на БФБ е добра позиция за хедж на инвестициите, като се разпръснат активите на различни пазари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още