Вложенията на пенсионните фондове и застрахователите в чужди взаимни фондове се увеличават с 41% на тримесечна база и със 100% на годишна, или с 66 млн. лв. до 225,6 млн. лв. към 30 септември 2010 г., показват изчисления на Investor.bg, базирани на данни от БНБ.
Така пенсионните фондове и застрахователите са най-големият вложител в чуждестранни договорни фондове, формирайки дял от 52% от привлечените у нас средства. Общо чуждестранните взаимни фондове са привлекли 431 млн. лв. от български инвеститори, от които 148 млн. лв. от физически лица към 30 септември 2010 г. На годишна база общите вложения отчитат ръст с 85%, който е резултат от постигнатите доходности и нови вложения.
Българските договорни фондове управляват средства на вложители в размер на 318 млн. лв. към 30 септември 2010 г., като намалението на годишна база е с 1,78%, въпреки ръста през третото тримесечие с 2,61%. През третото тримесечие на 2010 г. SOFIX се повиши с 4% до 387 пункта, но към днешна дата е при нивото от едва 346 пункта, или спад с 11% спрямо 30 септември 2010 г.
Основните вложители в местните взаимни фондове са физическите лица със 112,7 млн. лв., следвани от застрахователните и пенсионни дружества с 82 млн. лв. Около 90% от вложителите са български лица, а другата част са чуждестранни.
Все пак пенсионните фондове и застрахователите са нетни вложители в местните фондове, като на годишна база вложенията им се увеличават с 10,37%, докато вложенията на населението намаляват с 10,54%.
През третото тримесечие на 2010 г. вложенията на физически лица в местните договорни фондове се увеличават с 3,2%, а на пенсионните и застрахователните дружества с 3%, но това е по-скоро резултат от пазарните колебания в цените на активите на взаимните фондове, отколкото на нови вложения.
Част от българските договорни фондове и инвестиционни дружества инвестират на чуждите капиталови пазари и вложенията в сектора като цяло не означават насочване на средства към БФБ-София. Също така данните са обобщаващи за фондовете инвестиращи в акции, облигации, депозити и други инструменти.
преди 14 години prosto niakoi shemi4ka za izto4vane otnovo e srabotila - mishenitsite sigurno pak iznasiat pari отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Тия пари и без това не са нужни на процъфтяващата българска икономика. По-добре да идат за стимулирането на фалиращите една след друга евро икономики. Няма смисъл да се опитваме да ги задържим в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар