В началото на пандемията, когато затворените у дома хора започнаха да си поръчват храна за вкъщи, се появи нов тип милиардери: магнати от доставките на храни.
Тримата съоснователи на базираната в Сан Франциско DoorDash натрупаха по 2,5 млрд. долара и повече. Итсе Гроен, който създаде европейския конкурент Just Eat Takeaway,com, достигна състояние от 1,5 млрд. долара, пише Bloomberg.
Сега тези богатства изглеждат като мираж, тъй като светът се връща към храненето в ресторанти, вместо просто да поръчва храна за вкъщи, докато технологичните акции изпадат в немилост сред инвеститорите на фона на променящата се макросреда.
Делът на Гроен спадна до 350 млн. долара, докато Анди Фанг и Стенли Танг от DoorDash вече не са милиардери, а нетното богатство на главния изпълнителен директор Тони Сю се сви до 1,1 млрд. долара според Bloomberg Billionaires Index. Състоянието на други също се стопи значително, включително на Уил Шу от Deliveroo, чийто дял в компанията спадна до около 150 млн. долара от 620 млн. долара през август.
„Краят на блокадите ни показа границите на доставките на храна“, коментира Мот Смит, главен изпълнителен директор на Amped Kitchens.
След като записаха големи ръстове през 2020 г. и през по-голямата част от миналата година, спадът на цените на акциите на големите компании за доставка на храна беше бърз и безмилостен, изтривайки над 100 млрд. долара пазарна стойност.
Храна
Скорошният спад на пазара, както и устойчивата инфлация също влияят на спестяванията на потребителите, намалявайки сумата пари, която хората могат да си позволят да похарчат за поръчки. Бързо растящите технологични акции потънаха значително, а очакванията за растеж намаляват, предвид увеличаването на лихвените проценти и страховете от продължително икономическо забавяне.
„Секторът никога не е изпитвал такава комбинация от висока инфлация и несигурност относно какво ниво на търсене е новото нормално“, коментира Даяна Гомес, анализатор в Bloomberg Intelligence.
Сега фокусът на някои е насочен към свиване на разходите, докато инвеститорите притискат компаниите да генерират средства, вместо да харчат за увеличаване на пазарния дял. Акциите на Just Eat повишиха стойността си с 12%, след като тази седмица се появи информация, че основателят на Grubhub Мат Малоуни обмисля да изкупи обратно американския бизнес, само година след като го продаде на Just Eat за 7,3 млрд. долара.
Разбира се, свиването на мащаба не е масово, тъй като навиците за поръчване на храна, останали от блокадите, показват признаци на задържане. DoorDash все още наема служители с много агресивни темпове, коментира Сю през май.
Представители на DoorDash, JustEat и Deliveroo не са отговорили на запитването за коментар.
Натрупването на състояние на основателите на тези компании отне години, а в един момент просто експлодира. Сю и неговите двама партньори се вдъхновяват да създадат DoorDash, докато са студенти в Станфордския университет. Гроен също е студент в Университента на Твенте в Нидерландия, когато създава предшественика на Just Eat през 2000 г. А Шу тъкмо е завършил бизнес училище в Уортън, преди да основе Deliveroo в Лондон през 2013 г., въпреки че има известен опит като банкер.
Преди пандемията растежът на фирмите за доставки на храна изглеждаше безграничен. Когато DoorDash стана публична през декември 2020 г., нейните акции се изстреляха с 92% в рамките на един от най-големите скокове в първия борсов ден на дадена компания за годината.
Съоснователите на DoorDash са започнали да прехвърлят част от това състояние в банка. Сю, Фан и Тан заедно са продали акции за над 356 млн. долара в последните 17 месеца, сочат изчисления на Bloomberg.
Много от компаниите за доставка на храна, които се радваха на най-голям скок на цените на акциите си – а по-късно и на най-големите сривове – са базирани в Европа, която не е известна с културата си на такъв тип доставки. Сега рискуват по-бързо връщане към нормалното.
„Това беше уникален американски феномен, който за момент се разпространи в целия свят“, коментира Уша Хейли, бизнес професор в Университета Уичита.
Този основатели вече изпитаха и друг аспект от американския живот: не всички милиардери, които забогатяват бързо, успяват да задържат богатството си.