Следващата седмица цялото внимание ще бъде насочено към кралица Елизабет Втора, която празнува 70-та си годишнина на трона тази година. Но хората с поглед към бъдещето на британската монархия ще насочат вниманието си към внука ѝ принц Уилям, пише Ройтерс.
Имиджът на британското кралско семейство пострада в последните години с делото за сексуално посегателство в САЩ срещу сина на Елизабет принц Андрю, отказа на принц Хари, малкия брат на Уилям, от кралските му задължения и установяването му в САЩ през 2020 г. и полицейското разследване заради предполагаеми нередности в основната благотворителна организация на сина на кралицата и престолонаследник принц Чарлз.
Сега, когато здравето на популярната сред народа 96-годишна кралица буди все по-голямо безпокойство и я принуждава да се отказва от публични ангажименти, платиненият ѝ юбилей ще бъде не само повод британците да си спомнят миналото ѝ, а и да погледнат към бъдещето.
Повечето допитвания показват, че голяма част от британското общество подкрепя монархията, а докато 73-годишният му баща има по-малка популярност, Уилям, който е втори в реда за наследяване на трона, и съпругата му Кейт са най-харесваните кралски особи след кралицата.
Но допитванията показват още, че хората под 50-годишна възраст са много по-колебливи в отношението си към монархията.
„Бъдещето наистина е свързано с принц Уилям“, казва Матю Денисън, биограф на кралицата. „А всички знаем, че общественото мнение може да е безмилостно“, допълва той.
Преди десет години, по време на честванията на Диамантения юбилей на кралицата, имаше забележителен момент, когато тя приветства множеството от балкона на Бъкингамския дворец, придружена от Чарлз, съпругата му Камила, Уилям и съпругата му Кейт и Хари.
Това отразяваше отдавна известния план на Чарлз да ограничи монархията до най-близките си роднини, когато стане крал.
Но шокиращото установяване на Хари и съпругата му Меган в САЩ осуети плановете му, като подложи 39-годишния Уилям и семейството му на още по-голям натиск да запазят жизнеността и популярността на институцията в дългосрочен план, като в същото време се съобразяват с бързо променящото се общество.
Последните мохикани
„Уилям е ключовата личност, защото един ден той ще бъде крал“, казва Чарлз Рей, бивш кралски кореспондент на таблоида Sun. „Той на практика е последният мохикан. Мисля, че на плещите на Уилям лежи страшно много за бъдещето на монархията“, допълва той.
Уилям и Кейт се радват на много положително отразяване в медиите в последните над пет години като една от най-бляскавите двойки в света с привлекателност на холивудски звезди. Принцът се отърси от прозвището „ленивия Уилс“, което британските таблоиди му дадоха миналото десетилетие, когато твърдяха, че двойката е мързелива.
„Честно казано, ще получа много критики през живота си и това е нещо, което не мога да игнорирам напълно, но не го вземам твърде присърце“, каза Уилям в интервю от 2016 г. по повод 90-годишнината на кралицата.
Уилям получи силно одобрение за работата си за подобряване на психическото здраве, бездомничеството и околната среда, но пътуването на двойката в карибския регион неотдавна беше сигнал за пробуждане, след като те се натъкнаха на протести заради имперското минало на Великобритания и на критики, че обиколката донякъде напомняла колониалното минало на Обединеното кралство.
„Зная, че тази обиколка изостри още повече вниманието към въпросите около миналото и бъдещето“, каза Уилям в много необичайно изявление в края на визитата си.
Според Sunday Mirror тя е накарала Уилям и Кейт да преосмислят как трябва да изглежда монархията, като двойката твърди, че иска да е известна с имената, а не с титлите си – херцог и херцогиня на Кеймбридж.
Мигел Хед, който беше ключов съветник на принца в продължение на десет години до 2018 г., казва, че макар Уилям да не харесва церемониала, той разбира неговата важност.
„Когато стане крал, той иска да премахне всичко това. Той разбира, че монархията представлява нещо неподвластно на времето, което е над всички ни, и много хора харесват магията и театъра, свързани с нея“, казва Хед пред Sunday Times.
Уилям приема, че монархията трябва да е в крак с времето и да остане релевантна, нещо, за което кралицата получава похвали. През 2016 г. принцът я нарече своя най-добър пример за подражание на кралския трон.
„Предизвикателството пред мен е как да направя кралското семейство релевантно в следващите 20, а може би 40 и дори 60 години… Надявам се, че ще мога да го постигна“, изтъкна Уилям.