Не е нужно да философствате твърде дълго за връзката между футбола и политиката. Двете сфери постоянно се припокриват. Политиците обичат да се представят за ревностни привърженици на „своя“ клуб. И постоянно сме свидетели на това как клубове във финансово затруднение молят държавните правителства да ги спасят с гаранции. А спонсорството и мръсната печалба, които все повече управляват футбола, на свой ред политизират много фенове.
Годишното общо събрание на германския „Байерн Мюнхен“ например премина доста бурно през ноември, тъй като критично настроените привърженици поискаха клубът да се раздели със своя спонсор Qatar Airways. Авиокомпанията е собственост на арабското емирство Катар, където според неправителствени организации непрекъснато се нарушават правата на човека. Ръководството на клуба обаче отказа да внесе съответното предложение в дневния ред. Но дебатът вероятно ще се разгори до началото на Световното първенство по футбол в Катар през ноември 2022 г., пише в свой анализ германският Frankfurter Allgemeine Zeitung.
За разлика от Байерн друг традиционен клуб с поне толкова съмнителен спонсор е изненадващо тих: „Шалке 04“ получава милиони от руската държавна газова компания „Газпром“ сезон след сезон от 2007 г. насам. Тъй като така наречените „кралскосини“ под ръководството на напусналия вече председател на надзорния съвет Клеменс Тьонис и бившия финансов директор Петер Петерс от години се борят с дълговете, а новите задължения вече достигат до астрономически висоти, клубът, наричан подигравателно от феновете "Шуфа 04", вероятно отдавна щеше да трябва да подаде молба за обявяване в несъстоятелност, ако миналата година не беше получил гаранция от провинция Северен Рейн-Вестфалия - и ако парите от газа не течаха надеждно от Русия към Гелзенкирхен.
Ето защо никак не бе чудно, че ръководството на „Шалке“ въздъхна с облекчение, когато в началото на годината „Газпром“ удължи договора, още преди клубът да изпадне във втора дивизия. „Кралскосивите“ - още една подигравка на феновете – зависят от капките на руската газова компания.
Вечната екзистенциална ситуация е обяснението за факта, че феновете могат да оставят критични коментари тук и там в своите форуми, но не се забелязва обществена съпротива, каквато има във „ФК Байерн“. Дори настоящата заплаха от война в Украйна засега не е променила това. Какво ще се случи, ако руският президент Владимир Путин позволи на войските да навлязат в съседната страна?
Във всеки случай „Шалке“ от години се упражнява в това да не забелязва и най-големите чудовища - независимо дали Русия окупира украинския полуостров Крим, дали подклажда конфликта в Източна Украйна, дали „Газпром“ драстично увеличава цената на газа за Украйна или ЕС включва собствената на концерна банка в списъка със санкции.
Дори свалянето на Boeing-а на Malaysia Airlines над Украйна не доведе до преосмисляне на ситуацията в Гелзенкирхен. Самолетът беше атакуван със зенитна ракета над Източна Украйна на път от Нидерландия за Малайзия през юли 2014 г., при което загинаха всички 298 души на борда. Процесът започна в Амстердам през юни. Според присъдата на холандската прокуратура Русия е замесена в свалянето на самолета.
Твърди се, че в началото на 2006 г. производителят на месо Клеменс Тьонис (в чиито фабрики при мизерни условия работят стотици служители от Източна Европа) сам е предложил на „Газпром" идеята за спонсорство. Твърди се също така, че през март тогавашният ръководител на надзорния съвет на „Шалке“ е помолил бившия германски канцлер и верен приятел на Путин Герхард Шрьодер да установи контакт с Русия. Договорът между руската държавна компания и клуба е подписан още през октомври 2006 г. - в Дрезден, където Путин е бил на служба в КГБ по времето на ГДР.
Без „Газпром“ Путин не би могъл да запази системата си. С газта на Запад могат да се спечелят много пари. Освен това газът е отлично средство за геополитически натиск и изнудване - вижте Украйна, вижте газопровода "Северен поток 2". А самият „Газпром“ може да оказва дискретно влияние чрез футболни спонсорства. В тази светлина е съвсем логично, че от сезон 2012/2013 г. „Газпром“ е спонсор и на Шампионската лига на УЕФА. Присъствието на компанията сред топ европейски футболни клубове ѝ осигурява лесен достъп до лицата, вземащи решения в бизнеса и политиката, независимо от това колко лоша е общата ситуация между Русия и ЕС.
В случая със „Шалке“ Матиас Варниг е представител на „Газпром“ в надзорния съвет от 2019 г. насам. Той е особено интересна личност. Варниг, който е приятел на Путин от много години, е бил капитан в Службата за държавна сигурност на ГДР, изгражда руския бизнес на Dresdner Bank след обединението и е член на управителния съвет на Nordstream AG. Когато през март „Газпром“ удължава договора си за спонсорство със „Шалке“, Варниг го оценява като „силен знак за лоялност и сплотеност“ и заявява, че по този начин руската държавна компания „допринася за икономическата стабилност на клуба“.
Ръководството на „Шалке“ досега не е почувствало нищо от безкрайната поредица от кризи. Въпреки това клубът се ползва с широка солидарност дори от страна на конкурентите си, тъй като се счита за системно важен за германския футбол. В случай на изключване от професионалния футбол - например в резултат на отказ за издаване на лиценз поради липса на финансова стабилност и ликвидност - цялата Бундеслига ще трябва да се справя със сериозна загуба на стойност. И така мнозина си затварят очите. Звучи ли ви познато?
преди 2 години Връзката е пряка ... започна след падането на ссср, защото нямаше срещу кой да я защитатават тази ценност. Нямаха враг, ако искаш така го наречи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не виждам какво общо има разпада на СССР с разпада на западните ценности. Вторият процес е в ход от много, много по-рано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години малко безсмислена статия... след падането на ссср, западния свят подмени основната си ценност... от свобода и демокрация към пари! .. и това е резултата -- готови сме да си продадем *** и свободата за шепа пари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар