Съкровища с дойче марки в чекмеджета или в мазето: почти 19 години след въвеждането на еврото далеч не всички германци са се сбогували със старата валута. В края на ноември, според Deutsche Bundesbank (германската централна банка), банкноти и монети на обща стойност 12,4 млрд. марки (6,34 млрд. евро) все още не са били обменени.
Тази година в клоновете на централната банка са получени банкноти и монети на стойност почти 53,4 милиона марки. Това е значително по-малко ниво от предишните години. Находките стават все по-редки.
„През текущата година обаче имахме несъразмерно силен спад в подадените за замяна марки. Това вероятно се дължи на ограничения във връзка с пандемията“, заяви пред DPA членът на управителния съвет на Bundesbank Йоханес Берман.
Все още не са върнати банкноти на стойност 5,79 млрд. марки и монети за 6,61 млрд. марки. Според Bundesbank най-голямата част от банкнотите, които все още не са върнати, измерена по стойност, се състои от банкноти по 100 и 1000 марки.
Bundesbank очаква, че някои от банкнотите никога няма да бъдат върнати, защото колекционерите са се подсигурили със стари банкноти и монети.
Повечето от парите бяха разменени около въвеждането на еврото в началото на 2002 г. Отново и отново обаче цели „съкровища“ с марки се откриват случайно, скрити в чекмеджета, в изби, книги или в градината.
За разлика от много други страни от еврозоната, старите банкноти и монети могат да се обменят за неограничен период от време. Обменният курс е непроменен: Получавате едно евро за 1,95583 германски марки (какъвто е и фиксираният курс на лева към еврото).
Поради ограниченията върху бизнеса и обществото, въведени от федералните и провинциални правителства от тази сряда (16 декември), банкноти и монети първоначално могат да бъдат изпращани до централната банка само по пощата. „От тази сряда ще спрем така наречения бизнес за всички в клоновете на Deutsche Bundesbank до 10 януари. Това означава, че засега няма да е възможно да се обменят германски марки на място“, казва Берман.