След повторното отваряне на кината през юли китайският боксофис процъфтява, доказвайки, че с времето и мерките за безопаност публиката ще се върне в киносалоните, пише CNBC.
Продажбите на билети в Китай в първия уикенд на юли бяха за 22,6 млн. долара, а през последния уикенд този месец достигнаха 90 млн. долара. Това кара някои анализатори да гледат оптимистично на бъдещето на северноамериканския боксофис. За други обаче прогнозата не е чак толкова розова.
В първия уикенд, в който големите кина като AMC, Cinemark и Regal отново заработиха, боксофисът в САЩ и Канада успя да достигне около 10 млн. долара. Това е най-голямата сума за киносалоните от средата на март.
Въпреки доброто начало, има притеснения, че случаите на заразени с Covid-19 могат да продължат да нарастват, което ще попречи на отслабването на регулациите за социално дистанциране и дори може да принуди кината отново да затворят. В момента посещенията са ограничени и има лимит на броя на билетите, които могат да се продават.
Голяма част от боксофис успеха на Китай идва от начина, по който страната се справя с коронавирусната пандемия.
“Възраждането на боксофиса в Китай е положителен сигнал за останалата част от света, въпреки че те постигнаха тази победа, като останаха бдителни във войната си срещу Covid-19”, коментира Джеф Бок, старши анализатор на Exhibitor Relations. “Въпреки че Америка показва сигнали за живот на боксофиса, нашата страна все още е далеч, много далеч от това, което е необходимо, за да бъде безопасно да се върнем към нивата на нормалност отпреди Covid-19, особено в затворени пространства като киносалоните“.
В средата на февруари Китай записа най-високия си брой случаи за ден – над 15 хил. В понеделник имаше само 40 нови случая, установени в страната.
За сравнение Съединените щати обявиха най-големия си дневен брой случаи в средата на юли – над 77 200 новозаразени. В понеделник броят им беше близо 38 хил., сочат данни на Johns Hopkins University.
Според проучване, проведено в средата на август от Morning Consult, едва 17% от потребителите се чувстват комфортно да се върнат обратно в кината. В средата на юли делът им беше 20%.
През уикенда в Китай бяха отворени около 8900 кина от общо 10 800. В САЩ работят 1700 от 5400 според информация от Comscore. Надеждата е, че около 2000 кина ще бъдат активни до 4 септември за премиерата на “Тенет”.
Въпреки това четири щата тепърва трябва да дадат зелена светлина на кинооператорите, включително Калифорния и Ню Йорк, съответно първенецът и третият щат по брой кина в Съединените щати.
„Тези пазари са значителна част от вътрешния боксофис“, коментира Дъг Стоун, който е президент на Box Office Analyst. „Ако могат да отворят по-скоро, прогнозата ще е по-оптимистична“.
Благодарение на по-малкия си брой заразени, Китай успя да увеличи капацитета на заетост на салоните си от 30% на 50% от средата на август. Ако новозаразяванията продължат да се забавят, кината скоро може да получат разрешение да допускат повече посетители.
В САЩ кината оперират на 50% от капацитета си, но с по-малко отворени салони, а има големи опасения, че кината няма да могат да предложат повече нови продукции.
Ако броят на случаите в Съединените щати не спадне, а мерките за социално дистанциране не бъдат разхлабени, това може да натежи сериозно на потенциалния успех в боксофиса на „Жената чудо 1984“, чиято премиера е през октомври“, както и на “Черната вдовица“, който е очакван през ноември, твърди Стоун.