В избата си във Витлеем Надер Муади има три малки съда за дестилация, шест буренца и пространство за дегустация. Той произвежда арак с международно признато качество, с който се надява да съживи интереса на палестинците към тази традиционна анасонова напитка, съобщи Франс прес.
Този мъж на 35 години работи сам в тясно мазе, като използва ферментирало грозде от района - окупирания Западен бряг, за да произвежда напитката, която е често срещана в Турция и Близкия изток и напомня на гръцкото узо или на френския пастис.
Близо 500 бутилки са излезли през миналата година от малката му фабрика, разположена в покрайнините на Витлеем, където според християнската традиция е роден Исус Христос.
Тази година Муади за първи път регистрира арака си в три престижни състезания, в които се съревноваваше с алкохолни напитки от целия свят. Резултатът от участието е бронзов медал в Лондон, сребърен медал в Ню Йорк, злато в Берлин и наградата "Арак на годината" в тези два конкурса.
Благодарение на това международно признание аракът на Надер Муади се продава вече за 150 шекела (36 евро) за бутилка, което е доста по-скъпо спрямо другите такива напитки.
"Много съм щастлив, че мога да произвеждам това в избата си, използвайки местни продукти, и да мога да се конкурирам с фирми с оборот от няколко милиона долара", заяви пред АФП Муади. Палестинецът, роден в САЩ, твърди, че аракът е станал много популярен сред арабската общност там. Тази алкохолна напитка се пие бавно с лед като дижестив по време на дългите обеди в Близкия изток.
Аракът, който се консумира в САЩ, обаче се внася предимно от Ливан - страна с преобладаващо християнско население, където пазарът на алкохолни напитки е динамичен.
В палестинските територии, където християните са много малък процент от населението, а мюсюлманите, които пият алкохол, не са много, пазарът е ограничен. При производството ситуацията не е по-различна: има само няколко производители на вино и на бира, а продажбите на алкохол, както и на други стоки, могат да бъдат засегнати от рязко влошаване на израелско-палестинския конфликт. Надер Муади, който работи на пълно работно време за благотворителна организация, започва преди 10 години да създава арака си като хоби, като изпълнява поръчки от Amazon.
Постепенно той разработва напитката, като се осланя на технологията на предците си и дестилира арака три пъти.
Жилището му е разположено в Западния бряг - палестинска територия, окупирана от израелците от 1967 година. Надер Муади живее в зона, която е под пълния контрол на Израел. Израелските колонии в окупираната територия са незаконни според международното право. Земеделците, които работят в района, наричан "Палестинското Бордо" заради дългогодишната традиция в производство на грозде и вино, често са заплашвани от заселниците, според Муади.
Палестинските земеделци редовно обвиняват израелските заселници, че унищожават културата им. Израелските заселници отправят срещу палестинците същите обвинения. Понякога става дума за ответни мерки след атаки срещу израелците, но в други случаи изглежда, че единственият мотив на тези действия е да се унищожат палестинските стоки, според защитниците на човешките права.
Мащабът на производството на "Арак Муади" остава ограничен, както и доставките - предприемачът слага каса с шест бутилки в багажника на автомобила си и се отправя към магазините. Според Стив Шахван, който работи в магазин за алкохол във Витлеем, уискито е най-продаваната напитка, но аракът печели популярност. "Аракът е по-традиционен. Хората го обожават, когато се хранят", посочва той. Надер Муади се надява да увеличи продажбите си благодарение на новата популярност на арака. Той иска да утрои производството му тази година - до 1500 бутилки.
Муади обаче не иска да увеличава производството с темп, който ще се отрази на качеството на напитката.
"Винаги ще се концентрирам по-скоро върху качеството, отколкото върху количеството", твърди той. "Искам да произвеждам най-добрия арак в света", заявява Надер Муади.
/БТА/