Преди време американски и южнокорейски медии съобщиха, че севернокорейският лидер Ким Чен Ун вече се придвижва с луксозен Rolls-Royce въпреки международните санкции, които на практика замразиха търговията на страната му с останалата част от света.
Новият автомобил е привлякъл вниманието на експерти от консервативната Корейска партия на свободата, които решили да анализират наличните данни, главно китайска статистика, за да определят колко пари в луксозни стоки е вложил Ким Чен Ун в последните пет години, пише френският вестник Les Echos.
Според анализите на партията, която винаги е подкрепяла твърда линия към Пхенян, кланът на севернокорейския лидер е похарчил най-малко 4 млрд. долара между 2012 и 2017 г. за покупката на подобни стоки. Те често са били предназначени за тяхна лична употреба, но също и за „възнаграждение“ на приближените и апаратчиците.
Само през 2017 г. Ким Чен Ун е закупил луксозни стоки на стойност 641 млн. долара, или близо 18% от общия внос на страната от Китай. През 2016 г. луксозните придобивки на Ким са възлизали на 800 млн. долара.
Корейската партия на свободата подчертава в анализа си, че всичко това се случва в ущърб на севернокорейското население, защото с тези пари властите в Пхенян са можели да купят миналата година около 1,6 млн. тона ориз и така да облекчат ежедневието на населението, зависещо до голяма степен от хуманитарната помощ.
Подробностите около разходите показват, че кланът на Ким има подчертан интерес към високите технологии. Около 50% от 4-те милиона долара са били използвани за закупуването на електроника, включително оборудване за построения в Пхенян киносалон с капацитет от 1000 места, а също и за най-ново поколение компютри и телевизори.
Автомобилите също заемат видно място сред придобивките. 1,4 млрд. долара са били вложени в последните години за придобиването на бронирани модели Mercedes Classe S Pullman, както и на Rolls-Royce-а, който привлече вниманието на медиите. Подаряването на коли изглежда е обичайният начин, по който режимът „възнаграждава“ лоялните към него лица.
Третото голямо перо от разходите е свързано с алкохол. Цели 147 млн. долара са били похарчени за коняк и уиски, смятани за любимите напитки на севернокорейския лидер.
Под прага от сто милиона долара попадат различни видове електроника. Кланът на Ким е вложил 52 млн. долара в оптика, най-вероятно предназначена за киносалона в Пхенян. Следват по-класически разходи за диктатура като парфюми и козметика (52,5 млн. долара), часовници (49 млн. долара), кожени изделия (48 млн. долара), кожени палта (47 млн. долара), луксозни килими (37,6 млн. долара), яхти (36 млн. долара), включително 60-метрова яхта на Ким Чен Ун.
Видно място заемат и придобивките на музикални инструменти, които са на обща стойност от 12 млн. долара. Не че в клана на Ким има музиканти или меломани – инструментите са били предназначени за женската музикална формация, например, която стана известна по време на Зимните олимпийски игри. Най-малко пари са били похарчени за бижута – едва 7,1 млн. долара.
преди 6 години По-правилният въпрос е, дали вярваш на всичко написано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Правилният въпрос е защо с тези пари не прави повече неща за народа си или поне за семействата на приближените си вместо да ги пръска в такива мащаби по толкова безсмислен начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Под обсада друг път ... западът се кланя само на един бог - парата , моралът е нещото което там не познават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Че откъде ги има тия пари, нали е под обсада? отговор Сигнализирай за неуместен коментар