Нова квазистрана, може да я наречем "Неутралия", може да се намеси сериозно в класацията за медалите по време на Зимните олимпийски игри в Пьончан, Южна Корея, след два месеца. Към Неутралия ще принадлежат всички онези топ руски представители на зимните спортове, които (вероятно) нямат нищо общо с допинга.
Във всеки случай руската нация и нейната асоциация бяха суспендирани от Международния олимпийски комитет (МОК) поради държавната намеса в допинг скандала по време на игрите в Сочи през 2014 г. На бившия министър на спорта Виталий Муцко и настоящ вицепремиер се забранява да посещава мероприятия на МОК доживот. Той организира в собствената си страна Световната купа по футбол през 2018 г.
Руският президент Владимир Путин сега обмисля бойкот, а руската държавна телевизия вече отиде по-далеч и няма да предава нищо от Пьончан.
Формално руските власти нямат лостове за въздействие върху спортистите, които пожелаят да участват в състезанията под неутрално знаме, подчертава пред „Комерсант“ юристът Тимур Хутов. Той припомня „доста много" подобни случаи от историята на спорта и прогнозира, че руските власти едва ли ще правят спънки, защото "това може да предизвика и съдебни процеси, и поредния международен скандал".
Решението на МОК съдържа и добри новини за Русия - не са открити доказателства за държавна подкрепа на допинга в Руската федерация, посочва "Взгляд", предава БТА.
"Комисията на МОК не намери никакви документирани, независими и безпристастни доказателства за това, че висшите държавни органи на властта в Русия са подкрепяли или са били осведомени за т. нар. допингова система", цитира онлайн изданието доклад от сайта на МОК.
Според "Ведомости" обаче с решението си да допусне руските национали на олимпиадата само с олимпийския флаг, но не и с трикольора на Русия, МОК "наказва на първо място държавата, допуснала или най-малкото гледала през пръсти как руските спортисти масово и системно използват забранени препарати".
От Олимпиадата са отстранени именно символите и представителите на руската държава - знамето й, химнът, националните символи по униформите, служителите от спортната система. По един или друг начин са наказани всички официални лица, представлявали Русия като държава на игрите. За знамето и химна се говореше отдавна, но в Русия явно не са очаквали да бъдат наказани толкова сериозно именно представители на държавата, изтъква всекидневникът.
Русия може да обжалва решението на МОК пред Спортния арбитраж в Лозана. На практика обаче няма време за това. Олимпиадата в Пьончан стартира на 9 февруари, отбелязва "Известия".
Русия ще преживее забраната за участие на олимпийските игри в Пьончан, както преживя световните войни, разпада на СССР и санкциите, заяви говорителят на Министерството на външните работи Мария Захарова, цитирана от Gol.bg.
"Ние не падаме по гръб. Нито от световна война, нито от разпада на Съветския съюз, нито от санкции. Приемаме всичко и го преживяваме", написа тя в социалните мрежи.Зимните олимпийски игри в Пьончан ще се проведат от 9-и до 25-и февруари 2018 г.
Двукратната олимпийска шампионка в овчарския скок Елена Исинбаева определи Зимните олимпийски игри в Пьончан догодина като "осакатени", след като в тях няма да участват руски спортисти, вижда се от неин пост в социалната мрежа Instagram.