Потънал в спомени, Мануел Моурело обикаля, почуквайки с бастуна си, Готическия квартал на Барселона - сякаш търси играещите деца, махленските сбирки, колоритните кръчмички... Всичко това е вече минало, разказват Даниел Боске и Микаела Кансела-Кифер от Франс прес.
Днес туристите поемат из лабиринта от улички след някой екскурзовод, вдигнал табела, или се разхождат насам-натам с толкова модерните електрически сегуеи. Стаите под наем се разграбват като топъл хляб, а местните хора си стягат багажа и заминават извън града.
Мануел, пристигнал в Барселона през 1962 г. от северната област Галисия, миналия ноември бил принуден да се изсели. Апартаментът, в който живеел под наем от четвърт век, бил продаден на някакъв предприемач. Дотогава плащал наем от 500 евро месечно, но сега не откривал нищо на достъпна цена. "Искат ми 1000, 1200, 1500 евро. . .", казва той.
"Тук си беше като мое село. Тук ми бяха и приятелите, и познатите продавачи и бармани. Тук се ожених, тук отгледах децата си и мислех, че тук ще си умра" - споделя, просълзен, 76-годишният мустакат мъж с дебели кръгли очила. "Сега съм като пропъден", добавя той.
Масово изселване
В квартала остават все по-малко хора: през 2015 г. там са живели вече само 15 624 души при 27 470 през 2006 г. Освен това днес 63 на сто от обитателите му са временни наематели, които не се задържат дълго. Междувременно, както сочи сайтът за недвижими имоти Idealista - номер едно в Испания, цената за квадратен метър в квартала е скочила от 14,4 на 19 евро.
Обитателите на барселонския Готически квартал, също като хората от центъра на Мадрид, Париж, Лондон и Амстердам, или жителите на стария Лисабон, обвиняват за това положение спекулантите с имоти и туризма, насърчаван от сайтовете за сезонни наеми.
"Не става дума за приток на по-заможни хора, изместващи досегашните жители. Историческият център просто се опразва", възмущава се Гала Пин, общинска съветничка в централния градски район Сиутат Веля.
"Градските центрове са замислени като машини за печелене на пари, а работещите класи се изтласкват в покрайнините", подкрепя тази критика испанският социолог Даниел Сорандо, съавтор на книга по въпроса, озаглавена "First we take Manhattan".
Мадрид и Барселона се канят наесен да свикат голяма международна конференция на тази тема.
А в Париж разтревожените жители на Четвърти район, където са остров Сен Луи и катедралата "Нотр Дам", организираха през март съвместно с кметството дискусия за "невидимото обезлюдяване" на централните градски части, отстъпвани на сезонни наематели.
Парижкото кметство обяви в началото на годината, че за пет години жилищата са намалели с 20 000, най-вече заради множащите се пансиони за туристи. Явление, което наистина води до "поскъпване" и "спад на населението", коментира за АФП Ян Бросат, заместник-кмет по жилищните въпроси.