Германският пивовар Тилман Лудвиг отдавна спазва „Reinheitsgebot“ - правилото, което позволява бирата да се прави само от четири съставки: вода, малц, хмел и мая. Този месец правилото навършва своята 500-на годишнина, а той я отбелязва, нарушавайки спазвания с векове закон, пише Bloomberg.
Компанията на Лудвиг 3Brew подготвя 300 каси ейл, наречен “Extra Pure”. Въпреки че ги е направил с основните съставки, изисквани от Reinheitsgebot – най-старият закон, свързан с храна, компанията нарушава правилата, защото добавя към напитката джинджифил, лимонови листа, мента и босилек.
"Има шанс властите да забранят продажбата, но това е риск, който съм щастлив да поема“, коментира 31-годишният Лудвиг. „Reinheitsgebot не е мой враг. Аз просто работя за по-голямо разнообразие. Искам потребителите да решат дали една бира е добра или лоша, а не властите“, посочва той.
Малкият акт на неподчинение на Лудвиг подчертава все по-големите дебати за целесъобразността на закона, уреждащ дейността на пивоварните в място, което е почти синоним на бирата. Всичките 1 400 пивовари в страната произвеждат повече бира от всяка друга държава в Европа, а Октоберфест, който се провежда в Мюнхен, привлича по 6 млн. посетители всяка година от всички части на света.
За да отбележи годишнината от приемането на Reinheitsgebot, който е постановен от двама баварски херцози на 23 април 1516 г., Германската пощенска служба издаде специална пощенска марка, а канцлерът Ангела Меркел ще посети тридневния фестивал на „чистотата на бирата“ в Инголщат.
Най-големите пивоварни в Германия твърдят, че законът е гаранция за качеството в индустрията в страната, възлизаща на 9 млрд. долара. В момент, в който крафт бирите печелят нови клиенти с малинов ейл и лека какаова бира обаче, все повече се пише и говори за това дали времето на закона не е отминало.
Митично значение
Reinheitsgebot е създаден предимно, за да предотврати насочването на доставките на пшеница и ръж към пивоварните и да защитава баварската бира от германската конкуренция от север, твърди Гюнтер Хиршфелдер, професор в Университета на Регенсбург, който изучава историята на бирата. През годините списъкът със съставките се е променил до известна степен, допълва той. Позволено е добавянето на кориандър например, докато маята не е била част от микса.