Бъдещето
Издателство Colibri има 23-годишна история на българския пазар, а зад гърба му стоят 1300 издадени заглавия. Опитът му в областта на електронните книги е едва четиригодишен, а издадените дигитални заглавия с неговото лого са общо 140 до момента. 5% от общия годишен оборот на издателството идва именно от дигитални произведения.
„Издаваме по пет нови е-книги всеки месец“, заяви Жаклин Вагенщайн. По думите ѝ електронните книги са свързани с ново съдържание, с нов начин на дистрибуцията, с нови практики, нов начин на потребление и най-важното – един изцяло нов пазар.
Според Вагенщайн ролята на издателя в този пазар не се променя. Неговата мисия е да бъде доставчик на съдържание, независимо от новите технологии и техния напредък.
Пред писателите обаче стои едно съвсем ново за тях решение – дали да разрешат книгите им да бъдат издавани в електронен формат.
Чешкият писател Милан Кундера например категорично отказва книгите му да бъдат пуснати дигитално. От своя страна ексцентричната французойка Амели Нотомб, прочута с това, че пише всичко на ръка – от писмата до романите си – е напълно отворена към идеята за е-книгите.
„Първа е думата на автора, когато става дума за разпространение“, коментира Вагенщайн.
По думите ѝ дебатите за това дали е-книгата ще замести физическия носител продължават да са изключително актуални в цял свят.
„Стремим се да няма противоречие между електронната книга и книжното тяло. Изборът остава на потребителя“, подчерта Жаклин.
преди 10 години Опитът ми с бг елкниги е негативен. Всъчност купих една, не стана да ми се инсталира на четеца и се мъчих да я чета на компа... И повече не ми се ще да рискувам, поне за сега... отговор Сигнализирай за неуместен коментар