Всеки, който някога е пътувал извън граница, знае, че смесването на култури може понякога да бъде опасно. Особено ако не познавате чуждите обичаи и вярвания, ако те са много по-различни от вашите.
Местните навици и традиции могат да създадат предпоставка да обидите неволно някого, да си навлечете неразбиране и отблъскване само заради един ваш жест или дума. Понякога привидно невинни действия могат да доведат до много лоши последствия. Така че, преди да отпътувате, особено ако става въпрос за екзотична дестинация, а пътуването е по работа и от него зависи професионалното ви развитие, по-добре се запознайте с нравите и обичаите на местното население, за да сте подготвени какъв тон на поведение трябва да спазвате на място.
Никога не показвайте жеста „ОК“ в Бразилия.
През 50-те години президентът на САЩ Ричард Никсън посетил страната на дивите маймуни. Когато слизал по рампата на самолета, той поздравил местното население с този невинен жест, който в последствие бил излъчен по всички телевизионни канали в страната. Оказало се, че в Бразилия този жест има същата символика както средния пръст за останалия свят. Ето защо, ако искате да изразите одобрението си в тази част на континента, по-добре си спестете събирането на палеца и показалеца – опасността да бъдете разбрани погрешно е сериозна. Ако посещавате Бразилия, не бива също така да докосвате храната с пръсти. Дори пицата се яде с нож и вилица.
Когато сте в Гърция, хапвате на маса и вече сте се заситили, внимавайте как ще откажете на домакина допълнителната порция храна, която ще ви предложи.
Често използваният жест у нас – изпъване на дланта напред като знак „стоп“ в южната ни съседка има собствено значение.
Дошло още от времето на Византийската империя, това действие се обвързва с времената, когато лицата на престъпниците са били намазвани с черна смес и са показвани на всички за техен срам. Ако са били късметлии, сместа е била от въглища, ако не – за целта са се използвали изпражнения. Жестът тогава е служел на хората да прикрият лицата си и днес има смисъл на желание да се прикрие някакъв срам и обида.
Ако попаднете в някоя страна от Близкия Изток, Западна Африка или Южна Америка, избягвайте да изразявате задоволството си с вдигане на палец нагоре.
У нас смисълът на този жест е „супер“, „много добре“, но не навсякъде това е така.
Всъщност историята на символа идва от красивите филмови легенди в Холивуд, според които палец надолу или нагоре е бил знак за победителя на арената да убие или пощади своя противник. Истината обаче е, че знакът за спасяване на гладиаторите е бил свит в юмрука палец, не издигнат нагоре. Защото според културите на посочените по-горе народи издигнатият нагоре палец означава крайно неприлично намерение съм събеседника.
Пак на маса, този път в Тайланд, Китай или Филипините – в тези страни се смята за крайно неприемливо облизването на чиниите и посудата след хранене.
Не ще и дума, че това може да се случи и на най-образованите хора, когато са много гладни. Желателно е ако искате още храна да си поискате, но когато приключвате с храненето, да оставите малко от ястието в чинията си – това означава пред домакините, че храната ви е харесала и заситила. В Китай пък ако изядете всичко до последната троха, това означава, че не ви е било достатъчно и домакинът ви е оставил гладен.
Оказва се, че китайците съвсем не са толкова изтънчени и изискани на масата, както се смята.
В тази страна е съвсем нормално да се говори с пълна уста, както и да се освободят газовете след хранене (това обаче става само сред определена компания), а и е прието да се попитат близкоседящите хора дали нямат нищо против.
Саудитска Арабия – да поздравиш представител на противоположния пол тук, освен ако не ти е съпруг, без наблюдението или позволението на по-старши представител на рода, е проява на висша форма на разврат.
През февруари 2008 г. една американка имала неблагоразумието на общува с мъж в заведение на Starbucks в Арабия, припомня изданието Cracked.com. Тя е била незабавно задържана и претърсена, след което е била принудена да подпише самопризнания за извършване на едно нелепо престъпление – разговаряне с непознат.
Независимо от факта, че тоалетната хартия е измислена през 589 година сл. Хр. в Китай, тя все още остава лукс в много страни, включително Индия, Шри Ланка, Африка и целия регион на Близкия Изток.
Функцията на почистващата хартия там продължава да изпълнява лявата ръка. Поради това тя се смята за мръсна и нехигиенична. Свикнали сте да ядете с лявата ръка? Дори не си го помисляйте, ако сте в някоя от тези страни. Не само ще направите неприятно впечатление на домакините, но ще им покажете какво непристойно отношение имате към храната им.
Използването на лявата ръка вместо тоалетна хартия не е единствената причина тя да се счита за нехигиенична. В Корана например се казва, че Сатаната е ляворък, а според вярващите пророците са яли само с дясната си ръка.
Подаръците – тук със сигурност трябва да изучите обичаите, преди да правите жест на благодарност, а той да бъде изтълкуван неправилно.
Не е уместно да подарявате часовници в Китай. Там този аксесоар е символ на изтичащото време, на смъртта и края. Не е добре също да опаковате в бяло – този цвят отново символизира смъртта и скръбта. Не подарявайте бели цветя в Бангладеш. В православните страни трябва да преброите броя на цветята, преди да ги подарите – четният брой се поднася на гроб.
преди 14 години имам предвид в частта с натурализмите и тоалетните отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Пълни глупости! отговор Сигнализирай за неуместен коментар