Роботът художник София, чиито първи творби ще бъдат предложени на търг в сряда, твърди, че картините му са вдъхновени от работата с хора. Освен това машината е отворена за бъдещо творческо партньорство с хората, предава Ройтерс.
Дигитално произведение на изкуството, създадено от хуманоидния робот на базираната в Хонконг Hanson Robotics и предложено под формата на незаменяем токен (NFT), ще бъде включено в аукцион, който ще бъде първата продажба на подобна творба, създадена съвместно с изкуствен интелект.
Незаменяемите токени се превърнаха в новата инвестиционна лудост, а този месец една творба успя да се продаде за близо 70 млн. долара.
„Надявам се, че хората харесват работата ми, а човеците и аз можем да си сътрудничим по нови и вълнуващи начини занапред“, коментира София в студиото си.
София, която беше представена през 2016 г., е създала творбата си заедно с 31-годишния италиански художник на дигитално изкуство Андреа Боначето, известен със своите цветни портрети, някои от които изобразяват известни личности като главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск.
Роботът е комбинирал елементи от работата на Боначето, история на изкуството и негови лични рисунки на различни повърхности няколко пъти – процес, който създателят на София Дейвид Хенсън описва като „повтарящи се цикли на еволюцията“.
Дигиталната творба, наречена „Sophia Instantiation”, e 12-секунден MP4 файл, показващ развитието на портрета на Боначето в дигиталната картина на София, и е допълнен от физическа творба, нарисувана от София върху принт на неин автопортрет.
След търга София ще поговори с човека, който е спечелил наддаването, за да проучи лицето му и да добави финални, вдъхновени от него, мазки с четката към творбата.
Изкуството на София ще бъде „много, много важен исторически артефакт“, твърди Пабло Фраиле, арт директор, базиран в Маями. По думите му всичко това ще проправи път за повече иновации в света на изкуството чрез изкуствен интелект.
Базираната в Съединените щати IV Gallery ще представлява София като художник и ще я промотира.
преди 3 години Шимпанзето Конго е продавал своите картини за по 25 К долара .... *** може, що робот да не може ? ... за целта ти трябва нещо дето да звучи модерно и балък с пари ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години При положение, че се вързаха на биткойна, какъв му е проблема да се вържат на робота! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години пък който се върже върже :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар