Експерименталният соларен самолет се приземи успешно в Швейцария след успешен нощен полет. Този успех е стъпка по пътя към целта за обиколка на земното кълбо със самолет, захранван от слънчева енергия.
Самолетът използва свръхефективни соларни клетки и батерии, за да се задържи във въздуха дори след като слънцето залезе.
Соларната машина излетя на 7 юли и се приземи на около 50 км от швейцарската столица Берн в 9,00 ч. сутринта местно време след 26-часов полет, предаде BBC.
По време на експеримента машината се е извисила на 8 700 метра. Това е най-дългият полет на най-голяма височина, осъществен от соларен самолет.
Тестов полет на машината имаше и в началото на тази година, но именно сегашният се счита за голяма крачка в разработването на технологията.
Самолетът е създаден в рамките на проекта „Слънчев импулс“, осъществен от Федералния политехнически институт на Лозана с подкрепата на частни компании и Европейската космическа агенция.
„Това е първият път, когато управляван от човек соларен самолет прекарва цяла нощ във въздуха“, казва Бертранд Пикард – един от дизайнерите на „Слънчев импулс“ пред BBC.
“Това беше моментът, който доказа, че мисията ни е успешна, ние успяхме“.
Екипът от дизайнери и инженери сега разработва нов, по-усъвършенстван модел самолет. Целта им е да обиколят земното кълбо до 2013 г. на борда на соларен самолет без никакво гориво.