Ограниченията за пътуване в Европа изчезват бързо - всяка седмица, дори и всеки ден, има съобщения за премахване на някое от тях, пише CNBC. Агенцията отбелязва, че много държави от ЕС не изчакват общо решение, а започват да се отказват от мерките, посочвайки високия процент на ваксиниране и по-лекото протичане на омикрон варианта на коронавируса.
Първи ще започнат да отпадат тестовете преди пътуване. Още в края на януари, когато Европа още беше обхваната от вируса, Великобритания и Швейцария съобщиха за премахването на тестове за влизащи на тяхна територия, които имат пълен курс на ваксинация. В същото време в Европа намалиха периода на изолация за заболелите (от 14 на 10 дни) и се отказаха от т.нар. "светофарна система" за маркиране на статута на страните във връзка с коронавируса.
На 25 януари и Европейския съвет препоръча страните да въвеждат мерки спрямо пристигащите лица, а не спрямо държавите, от които идват те. Препоръката за хората със зелени сертификати пък беше да бъдат освободени от вкякакви ограничения. Зеленият сертификат в европейски формат се издава след пълен курс на ваксинация, преболедуване в предходните 180 дни или отрицателен тест.
Месец по-късно, на 22 февруари, Съветът препоръча по-широко отваряне за пътуващи от страни извън ЕС, които са ваксинирани или преболедували. Но няма насока, според която граждани на трети страни да могат да влязат в страна от общността само с отрицателен тест.
Това има значение за страни, чиято болнична система е под натиск, защото за неваксинираните хора рискът от тежко боледуване е по-висок. "Ваксините все още са мого ефикасни за предотвратяване на тежестта на заболяването", коментира имунологът Сирил Коен от Университета Бар - Илан.
Повечето страни изискват ваксини от пътуващите, за да не тежат на здравните им системи, коментират и други анализатори. Тестовете обаче са друго нещо. "Не можете да ги правите вечно, един ден ще трябва да ги откажем", коментира Дейл Фишер, директор в сингапурската националната университетаска здравна система.
В момента европейските страни започват да се оказват от мерките, но без никаква координация, защото препоръките на Съвета са именно такива, а не задължителни предписания. Някои държави, включително Франция, Финландия и Литва, се отказват от задължителното тестване. Други, сред които Гърция, Португалия и Хърватия, облекчават изискванията за поставена ваксина. Исландия и Норвегия, които не са членове на ЕС, но са част от икономическото пространство, премахнаха всички ограничения и в страната и за преминаващите границите им.
Дания пък отменя изискванията за носене на маски на закрито, социална дистанция или ограничен брой присъстващи на събитие.
Въпреки че няма обща позиция, повечето страни в Европа реално се движат в една посока - все по-свободна среда за пътуване, с ограничени, а в много случаи и никакви, мерки срещу разпространението на Covid.
По данни на Ройтерс вълната на коронавируса вече затихва - от над 1,7 млн. нови случая на ден в края на януари, на 25 февруари заразените в Европа са около 730 хил. Единственото изключение е Исландия, където случаите растат.
Потвърдените случаи на коронавируса в Европа надхвърлят 155 млн. души, а 2 млн. са починалите, допълва още агенцията.