Специална позиция заема Museum Watch на Movado. Показва почти празен циферблат, на който само една ослепителна точка, символизираща слънцето, бележи дванадесет. Моделите, които се предлагат днес, имат предимно кварцов механизъм, а някои се предлагат за няколкостотин евро. Оригиналът от 50-те години е първият часовник, включен в колекцията на „Музея за модерно изкуство“ в Ню Йорк - оттук и името.
Баухаус е само една от многото дизайнерски линии. Едва ли играе роля, особено при много скъпите марки. Такива часовници имат свои собствени линии. Какво казва Музер за Patek Philippe: „Тези часовници показват сдържана елегантност, тъй като няма нищо голямо, за което да се говори. Дълго време след преценката му за „голям и впечатляващ", добавя и „типично немски".
При часовниците почти няма нещо, което не може да се осъществи. Възможно е например производителите да ангажират известни артисти да изработят дизайна. Така например преди няколко години „архитектите“ от Richard Mille обединяват усилия с парижкия художник на графити Kongo (известен още като Cyril Phan, Cyril Kongo и Mr. Colourful), за да създадат часовник с невиждан досега дизайн. Става дума за модела „Richard Mille 68–01 Tourbillon Kongo“, тиктакащо произведение на изкуството за 876 000 евро, произведено в едва 30 екземпляра.
Изискани фалшификати
Щефан Музер не оставя и капка съмнение: „Фалшификаторите, някои от които винаги са били добри, стават все по-добри и по-добри“. Той дава пример. Rolex Daytona, който се произвежда в края на 60-те до началото на 80-те години на миналия век, се търгува на цени между 60 000 и 80 000 евро. Специалното издание "Paul Newman" има само различен циферблат, но е с около 150 000 евро по-скъпо.
Така че въпросът е: истински ли е циферблатът на часовника? Това може да се определи отчасти от материала, по-рано за тази част на часовниците е бил използван радиоактивният радий. „Днес някои от колекционерите идват с гайгеров брояя“, казва Музер. Един поглед вътре в механизма на часовника е от съществено значение, за предпочитане с микроскоп. „Наистина познавам добре Rolex, но винаги разчитам и на второ мнение", казва Музер.
Въпреки че аукционните къщи не носят отговорност за фалшификатите, експертът казва: „Ако нещо подобно се случи с аукционна къща, това води до огромна загуба на доверие“. Платформата Chrono24 предлага освен всичко друго поради възможността от фалшификати първоначално покупната цена да се прехвърля в доверителна сметка, така че получателят на часовника да може да го провери, преди сумата да бъде окончателно прехвърлена.
Специални сегменти
През 2012 г. колекция от часовници Swatch в Хонконг беше продадена на търг за почти пет милиона евро. Китайски клиент купи 4370 броя от покойния любител на Swatch Петер Блум През 2015 г. в Хонконг бяха продадени още 5800 часовници от друга колекция Swatch за еквивалента на над пет милиона евро, а името на колекционера беше Пол Дънкел.
Въпреки това сега много по-стари модели се предлагат на много ниски цени. Понякога се търсят ограничени бройки часовници Swatch, проектирани от художници като Кийт Харинг, Кики Пикасо или Ани Лейбовиц.
Екзотичен сегмент са и руските механични часовници, някои от които са направени на пенсионирани производствени машини от швейцарската часовникова индустрия. Уебсайтът Poljot24.de се е специализирал в този сегмент. Няма ограничения за въображението по отношение на стила, например в момента се предлагат реплики на часовници на китайските ВВС от 60-те години.
Повечето от представените модели струват по-малко от 500 евро, много от тях се предлагат в ограничени количества. Въпреки това, подобно на Swatch, те всъщност не играят роля на пазара на класическите колекционери.
Така че закупуването на часовник е много лично решение. Но що се отнася до запазването на стойността, важи следното правило: изключителното име, оригиналното състояние и по-спортният, мъжки вкус днес са решаващите фактори.
По материали на Handelsblatt и Wiwo
преди 4 години Навремето и едни събираха китайски порцелан, че цената му се била вдигала, докато не се оказа, че следващото поколение, няма никакъв интерес към него и тия хора имаха едни много скъпи чаши и чинии. За мен инвестиции в часовници/картини/коли/бижута, са доста рисковани. Заложната къща, не я интересува че имаш златен накит, правен от слепи монахини, те гледат колко тежи и колко е цената на златото днес, останалото не се взима предвид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар