Методите за производство на бира могат да бъдат доста различни и свободни за разлика от тези за дестилиране на други видове алкохол. Бърбънът например трябва да отлежава в дъбови бъчви, шотландското уиски също трябва да отлежава в дъбови бъчви поне 3 години. За разлика от тях различните бирени стилове нямат такива изисквания, пише Bloomberg.
Подвеждащото наименование „ечемично вино“ се е получило заради някои типични за виното характеристики на този стил бира – по-висок алкохолен градус, който е двойно или тройно по-голям от стандартния бирен градус. Също като виното тази бира може да отлежава в бутилка и да подобрява вкуса си. Това отлежаване може да продължава цели десетилетия.
Силният алкохолен градус на ечемичното вино идва от специфичната му технология и рецепта, при която се използва специфичен ечемик (същият, който се използва за дестилирането на бърбън) и който придава специфичен цвят на напитката. Той може да варира от кехлибарен, през махагонов до черен.
Този силен ейл е съществувал под различни форми още от Античността. В Древна Елада се е наричал κρίθινος οἶνος – ечемично вино. Въпреки своята древна история едва в края на XIX век във Великобритания Bass No. 1 Ale стана първата продавана като "ечемично вино" бира. Сто години по-късно - през 1976 г., калифорнийската пивоварна Anchor Brewing Company пусна своето пиво Old Foghorn и така се превърна в първата компания, която представи този дотогава непознат за САЩ вид бира.
Оттогава насам тази бира се превърна в изключително важна за производителите на занаятчийско пиво. Ечемичното вино може да се раздели на 2 семейства – американско, което има изразена хмелна горчивина, и английско, което има специфичен малцов вкус.
През 2005 г. когато Гейб Флетчър все още набираше опит като главен пивовар на базираната в Аляска Midnight Sun Brewing Company, той създаде бира която нарече „белгийски стил ечемично вино“. За този продукт той използва белгийска захар и дрожди, а също така и американски дъбови бъчви за отлежаване. Крайният продукт е наречен „M” в чест на хилядната партида бира. Тази лимитирана серия има завладяващ аромат на тютюн, обработена кожа и карамел.
Само след няколко години тази лимитирана серия се превърна в една от най-желаните винтидж бири в света. Малкото останали бутилки се продават за поне хиляда долара на пазара. „Това е страхотно, но и малко смахнато за мен“, смята Флетчър. „Аз лично не бих дал толкова много пари за една бутилка бира, но всеки човек е различен“, добавя той.
Днес, със своите близо две десетилетия опит в производството на ечемично вино, Флетчър е един от най-големите майстори на този стил. Той разкрива част от тайната си за производство – процесът на варене на неговото пиво трае значително по-дълго в сравнение с посоченото в рецептите време. Той използва специални дъбови бъчви за отлежаване с цел постигане на специфичен вкус и аромат.
Специалната лимитирана серия ечемично вино за 2016 г., която Флетчър пуска, е наречена „A Deal With the Devil“. Нейният процес на варене е продължил 5 часа, а продуктът е отлежавал една година в дъбови бъчви, в които преди това е отлежавал коняк. Алкохолното съдържание на тази серия е 17%. Бирата има невероятна нотка на сладък карамел, приятен ядков аромат и мека дъбова нотка.
Лимитираната серия за тази година ще е отлежавала 18 месеца в специални дъбови бъчви, в които преди това са отлежавали ябълково бренди, испанско бренди, шотландско уиски, червено вино или коняк.
Сред известните марки ечемично вино са още
Alpine | Great (15% ABV)
Ечемичното вино на Alpine отлежава година в дъбови бъчви, в които е отлежавал бърбън. Има нотки на сушени смокини.
Firestone Walker | §ucaba (13.4% ABV)
Отлежава година в дъбови бъчви, в които е отлежавал бърбън. Има вкус на ванилия и кокос, с нотки на малц.
Kuhnhenn | Bourbon Barrel Barley Wine (14% ABV)
Отлежава девет месеца в дъбови бъчви, в които е отлежавал бърбън. Вкусът му е наситено карамелен, с нотки на прегоряла препечена филийка и забавен дървен аромат.
Lervig | Barley Wine (13% ABV)
Норвежко ечемично вино. Отлежава година в бъчви, в които е отлежаволо уиското Maker’s Mark. Има вкус на кафява захар, тъмни плодове и маршмелоу.
Sebago | Barleywine (11.8% ABV)
Отлежава осем месеца в дъбови бъчви, в които е отлежавал бърбън. Има леко горчива нотка.