Икономическият спад може да не е добър за финансовото състояние на хората, но се оказва полезен за тяхното здраве, поне според данните от изследване на здравните тенденции през 20-те години около Голямата депресия.
Специалистите от университета на Мичиган са установили, че в периода между 1929 и 1932 г. продължителността на живота в САЩ се е увеличила с шест години - от 57 на 63. По времето на Голямата депресия също така е намаляла смъртността от болести и злополуки, както и детската смъртност.
Когато икономиката е във възход, хората пушат и пият повече, спят по-малко и са изложени на по-голям стрес, обяснява пред Ройтерс Тапиа Гранадос от изследователския екип.
Ритъмът на живот е много забързан, което създава допълнително напрежение. Трафикът е много натоварен и се увеличава смъртността по пътищата. Инцидентите на работното място също са повече.
Във време на рецесия обаче хората имат по-малко работа, ритъмът на живот се забавя, понижава се и стресът, увеличава се времето за сън, а поради липса на средства намалява употребата на цигари и алкохол.