IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо на Изток ядат с клечки

Традицията в Япония и Китай не е просто приумица, а има своите здравословни и чисто практични корени

10:01 | 12.08.09 г.
Защо на Изток ядат с клечки

От незапомнени времена в Китай и Япония е прието да се яде с помощта на клечки, вместо с традиционните вилица, нож и лъжица. Когато похапвате традиционните за тези страни ястия, където и да било по света, също имате възможност да пробвате уменията си за боравене с дървените клечки.

 

Причините за използването на пръчиците на Изток са няколко.


Първо – удобство още от древни времена. Факт е, че не е нужно чужденецът или гостът да си носи прибори - клечици могат да се направят от почти всяко дърво, при това бързо и лесно. Дори и днес в Япония изхвърлят годишно над 25 милиарда чифта дървени пръчици за хранене - вероятността да отидете на гости някъде и да няма прибори за вас е почти невъзможна.


Второ – яденето с клечки е полезно – с помощта на пръчиците ще ядете точно толкова, колкото да се нахраните, особено докато усвоите умението да боравите с клечиците. Храненето с дървените пособия е добър метод за онези, които спазват диети, тъй като захватът на пръчиците е много малък и няма опасност да погълнете толкова много храна, колкото с пълна лъжица.


Трето – здравословно е, и това го твърдят не само китайските лекари. Специалистите в точковия масаж също потвърждават, че хората, които използват клечици за ядене, масажират около 40 жизненоважни точки по време на ядене, разположени на ръката. Лекарите в Япония пък установили, че децата, които по-рано започнат да се хранят с пръчици, се развиват по-бързо от връстниците си, които по-бавно от тях усвояват различни умения и до по-голяма възраст не са възприели традициите и културата на страната си.

 

Пръчиците за хранене имат и символично значение. Те се подаряват на младоженците с пожелание за съгласие и да бъдат неразделни по време на брачния си живот, а на децата – на стотния ден от раждането им, на ритуала „пита“, както е известен у нас, или в деня на „първото опитване на ориз“ - както е известен в Япония.

 

Пръчиците се правят от дърво, кост и дори от метал.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още